Plasma/Görevler

From KDE UserBase Wiki
This page is a translated version of the page Plasma/Tasks and the translation is 37% complete.
Outdated translations are marked like this.

Plasma Görev Yöneticisi

Paneldeki Görev Yöneticisi gereci, çalışan üç uygulama gösteriyor.

Görev Yöneticisi çalışan uygulamlaara kolay erişim sağlar. Panelin orta bölümünde bulunmaktadır. Eğer bir uygulama penceresi diğer pencerelerin arkasına yerleştirilmişse veya küçültülmüşse Görev Yöneticisinde bulunan sekmesine tıklayarak tekrar görüntüleyebilir ve girdi almasını sağlayabilirsiniz.

Görev Yöneticisi Gereci

Görev Yöneticisi aslında bir gereçtir; herhangi bir yere yerleştirilebilir. Örneğin, Ekranın üstüne yeni bir panel ekleyip Görev Yöneticisine veya dilerseniz masaüstünüze yerleştirebilirsiniz. Hatta farklı konumlarda birden fazla kopyasını bulundurabilirsiniz.

Bir uygulama başlattığınızda Görev Yöneticisinde yeni bir sekme olarak açılan pencerenin başlığı ve uygulamanın simgesi görülecektir.

Eğer etkin pencerenin sekmesine tıklarsanız, ilgili pencere küçültülecektir. Hala küçültülmemiş dosyalar var ise öne yakın olanlar etkinleştirilecektir. Eğer küçültülmüş bir pencerenin sekmesine tıklarsanız tüm diğer pencerelerin önünde gösterilecek ve etkin hale gelecektir. Eğer diğer pencerelerin arkasında görülen bir pencere sekmesine tıklarsanız, tüm diğer pencerelerin önüne getirilecek ve etkinleştirilecektir.

Ayrıca sekmeye sağ tıklayarak bağlam menüsünü açabilirsiniz. Bu menü size birçok seçenek sunacaktır. Örneğin, pencerelerin gösterildiği sanal ekranları ayarlayabilir veya pencereyi kapatabilirsiniz.

Görev Yöneticisi üç Dolphin penceresi grubu dahil birçok pencere gösteriyor.

Eğer açık çok sayıda pencereniz varsa, sekmeler gruplanabilir. Bu durumda sekmenin sağ tarafında küçük bir ok gösterilen sayı göreceksiniz. Bu sekmelerden birine tıklamak alışılmış Görev Yöneticisi sekmeleri gibi kullanabileceğiniz bağımsız pencerelerin sekme listesini görüntüleyecektir. Bir gruba sağ tıklayarak bu gruptaki tüm pencereleri kapatabilecek seçeneği bulabilirsiniz.

Ayrıca pencereleri Alt tuşunu basılı tutarken Sekme tuşuna bir ya da birden fazla basarak etkinleştirebilirsiniz. Bu şekilde gösterilen veya küçültülmüş tüm pencereler arasında gezinebilirsiniz.

Not

Bazı uygulamalar, başlatıldıklarına GUI açmazlar. Bu nedenle Görev Yöneticisi'nde gösterilmeyeceklerdir. Bunun yerine Sistem Çekmecesi'nde bir simgeleri olacaktır.


Yapılandırma

Görev Yöneticisi ayar menüsüne erişmek için üzerine sağ tıklayın ve Görev Yöneticisi Ayarları seçin. Eğer üzerine tıklamak yerine sadece görevlerine tıklayabiliyorsanız, ilk olarak panel araç kutusuna basın. Ardından Görev Yöneticisinde tıkladığınız her yer bu işlemi yapacaktır.

Görev Yöneticisi için yapılandırma iletişim kutusu.
Configuration dialog for Task Manager - Behavior.

Burada davranışını değiştirebilirsiniz. Özellikle aşağıdaki ayarlar kullanışlıdır:

Gruplama ve Sıralama
Gruplama program adına göre el ile veya hiçbir şekilde yapılabilir (Eğer sadece görev çubuğu dolu ise de gruplandırmayı etkinleştirebilirsiniz.). Sıralama varsayılan olarak Alfabetik yapılır ancak masaüstüne göre, el ile veya Sıralanmamış olabilir.
Sadece Geçerli Masaüstünden Görevleri Göster
Süzgeçler sekmesindeki bir işaretleme kutusu.
  • You may Show only tasks from the current screen
  • You may Show only tasks from the current desktop
  • You may Show only tasks from the current activity
  • You may Show only tasks that are minimized


Görev Çubuğunda Birden Fazla Satır Olsın
Eğer aynı anda birden çok uygulama kullanıyorsanız, En Fazla Satır ve ardından Satır Ayarlarını Zorla değerlerini ayarlamayı faydalı bulabilirsiniz.


Araç İpuçlarını Gösterme veya Gizleme
Genel sekmesinin Görünüm bölümündeki basit bir işaretleme kutusu.
  • Showing Tooltips

Tooltip is a small preview thumbnail of task.

  • Mark applications that play audio

Applications that play audio are marked with a small loudspeaker symbol, which makes it easier to identify where audio played is coming from.

Alternative Task Managers

List of alternative task managers.

You may exchange the standard task manager widget against two other options. To do so, click with the right mouse button on the task manager and choose Show alternatives from the context menu. One is the Icons Only Task Manager and the other one is the Window-List. Let us look at both.

Icons only Task Manager

That's how the Icons only task manager looks like.

The Icons Only Task Manager shows tasks only by their icon and not by icon and title of the window opened. This needs less space and there can be more tasks shown. This task manager has, by and large, the same configuration options as the standard task manager.

Windows List

That's how the Windows List looks like.

With Windows List the task manager shrinks to only one icon to be displayed. Clicking on this icon opens the list of tasks. This widget has virtually no configuration options.