Applications/Development/ca: Difference between revisions
(Created page with "Genera el directori bàsic i l'estructura de fitxers per a un projecte de desenvolupament en KDE.") |
(Created page with "Un IDE per a microcontroladors i electrònica.") |
||
(35 intermediate revisions by 2 users not shown) | |||
Line 17: | Line 17: | ||
| colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/Kate|Kate]]</h4> | | colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/Kate|Kate]]</h4> | ||
|- | |- | ||
|[[Image:Kate.png|48px|link=Special:myLanguage/Kate]]|| | |[[Image:Kate.png|48px|link=Special:myLanguage/Kate]]||Un editor de text avançat amb moltes funcions com el ressaltat de la sintaxi. | ||
|- | |- | ||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/Kdesvn|Kdesvn]]</h4> | |colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/Kdesvn|Kdesvn]]</h4> | ||
|- | |- | ||
|[[Image:Kdesvn.png|48px|link=Special:myLanguage/Kdesvn]]|| | |[[Image:Kdesvn.png|48px|link=Special:myLanguage/Kdesvn]]||Un client per a «subversion». S'integra bé en el vostre escriptori i en moltes aplicacions. {{Community-app/ca}} | ||
|- | |- | ||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/KDevelop|KDevelop]]</h4> | |colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/KDevelop|KDevelop]]</h4> | ||
|- | |- | ||
|[[Image:Kdevelop.png|48px|link=Special:myLanguage/KDevelop]]|| | |[[Image:Kdevelop.png|48px|link=Special:myLanguage/KDevelop]]||Un entorn de desenvolupament potent i flexible basat en les tecnologies del KDE. Permet l'ús de molts llenguatges com C, C++, i Ruby. | ||
|- | |- | ||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/Kompare|Kompare]]</h4> | |colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/Kompare|Kompare]]</h4> | ||
|- | |- | ||
|[[Image:KompareIcon.png|48px|link=Special:myLanguage/Kompare]]|| | |[[Image:KompareIcon.png|48px|link=Special:myLanguage/Kompare]]||Veure clarament les diferències entre dues versions d'un fitxer de text. | ||
|- | |- | ||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/KDiff3|KDiff3]]</h4> | |colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/KDiff3|KDiff3]]</h4> | ||
|- | |- | ||
|[[Image:Kdiff3.png|48px|link=Special:myLanguage/KDiff3]]|| | |[[Image:Kdiff3.png|48px|link=Special:myLanguage/KDiff3]]||Un visor que pot comparar 2 o 3 fitxers o directoris. | ||
|- | |- | ||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/KDbg|KDbg]]</h4> | |colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/KDbg|KDbg]]</h4> | ||
|- | |- | ||
|[[Image:trans.png|48px|link=Special:myLanguage/KDbg]]|| | |[[Image:trans.png|48px|link=Special:myLanguage/KDbg]]||Un depurador gràfic. Proporciona una interfície intuïtiva per a col·locar «breakpoints», inspeccionar variables, i l'execució pas a pas a través del codi. | ||
|- | |- | ||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/KFileReplace|KFileReplace]]</h4> | |colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/KFileReplace|KFileReplace]]</h4> | ||
|- | |- | ||
|[[Image:Kfilereplace.png|48px|link=Special:myLanguage/KFileReplace]]|| | |[[Image:Kfilereplace.png|48px|link=Special:myLanguage/KFileReplace]]||Una utilitat per cercar i substituir molt poderosa, amb opció per a múltiples línies, fitxers o directoris. | ||
|- | |- | ||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/KUIViewer|KUIViewer]]</h4> | |colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/KUIViewer|KUIViewer]]</h4> | ||
|- | |- | ||
|[[Image:Kuiviewer.png|48px|link=Special:myLanguage/KUIViewer]]|| | |[[Image:Kuiviewer.png|48px|link=Special:myLanguage/KUIViewer]]||Mostra els fitxers interfície d'usuari (*.ui) de Qt Designer. | ||
|- | |- | ||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/Lokalize|Lokalize]]</h4> | |colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/Lokalize|Lokalize]]</h4> | ||
|- | |- | ||
|[[Image: | |[[Image:Lokalize.png|48px|link=Special:myLanguage/Lokalize]]||Sistema de traducció ajudada per ordinador que utilitza un enfocament a la traducció paràgraf a paràgraf a l'hora de traduir documentació. | ||
|- | |- | ||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/Plasmate|Plasmate]]</h4> | |colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/Plasmate|Plasmate]]</h4> | ||
|- | |- | ||
|[[Image:Plasma.png|48px|link=Special:myLanguage/Plasmate]]||Plasma | |[[Image:Plasma.png|48px|link=Special:myLanguage/Plasmate]]||Crea complements per a Plasma proporcionant una mini-IDE (entorn de desenvolupament integrat) per a crear scripts de plasmòides, motors de dades, llançadors, etc. | ||
|- | |- | ||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/Umbrello|Umbrello]]</h4> | |colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/Umbrello|Umbrello]]</h4> | ||
|- | |- | ||
|[[Image:Umbrello.png|48px|link=Special:myLanguage/Umbrello]]|| | |[[Image:Umbrello.png|48px|link=Special:myLanguage/Umbrello]]||Una eina de diagrames per a la creació de models de programari orientat a objectes utilitzant UML. | ||
|- | |||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/Okteta|Okteta]]</h4> | |||
|- | |||
|[[Image:Okteta.png|48px|link=Special:myLanguage/Okteta]]||Un editor que us permet cercar en qualsevol fitxer i modificar-ne els bytes. | |||
|- | |||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/KTechlab|KTechlab]]</h4> | |||
|- | |||
|[[Image:KTechlab.png|48px|link=Special:myLanguage/KTechlab]]||Un IDE per a microcontroladors i electrònica. | |||
|} | |} | ||
== Web | == Desenvolupament Web == | ||
:{| | :{| | ||
|colspan-"2"|<h4>[[Special:myLanguage/Quanta|Quanta+]]</h4> | |colspan-"2"|<h4>[[Special:myLanguage/Quanta|Quanta+]]</h4> | ||
|- | |- | ||
|[[Image:Quanta.png|48px|link=Special:myLanguage/Quanta]]|| | |[[Image:Quanta.png|48px|link=Special:myLanguage/Quanta]]||Un entorn de desenvolupament web ric en característiques que pot utilitzar diverses marques i llenguatges per a crear scripts, com HTML, XML, i PHP. | ||
|- | |- | ||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/KImageMapEditor|KImageMapEditor]]</h4> | |colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/KImageMapEditor|KImageMapEditor]]</h4> | ||
|- | |- | ||
|[[Image:Kimagemapeditor.png|48px|link=Special:myLanguage/KImageMapEditor]]|| | |[[Image:Kimagemapeditor.png|48px|link=Special:myLanguage/KImageMapEditor]]||Un editor de mapes d'imatge HTML per al KDE. | ||
|- | |- | ||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/KLinkStatus|KLinkStatus]]</h4> | |colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/KLinkStatus|KLinkStatus]]</h4> | ||
|- | |- | ||
|[[Image:Klinkstatus.png|48px|link=Special:myLanguage/KLinkStatus]]|| | |[[Image:Klinkstatus.png|48px|link=Special:myLanguage/KLinkStatus]]||Un verificador d'enllaços de KDE, basat en LinkStatus. | ||
|- | |- | ||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/KXSLDbg|KXSLDbg]]</h4> | |colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/KXSLDbg|KXSLDbg]]</h4> | ||
|- | |- | ||
|[[Image:Kxsldbg.png|48px|link=Special:myLanguage/KXSLDbg]]|| | |[[Image:Kxsldbg.png|48px|link=Special:myLanguage/KXSLDbg]]||Una interfície gràfica d'usuari per a la depuració d'scripts de XSLT. | ||
|} | |} | ||
[[Category: | [[Category:Aplicacions/ca]] | ||
{{Community-app-footnote}} | {{Community-app-footnote/ca}} |
Revision as of 01:35, 5 February 2017
Desenvolupament i programació
KDE no només ofereix un entorn d'escriptori, sinó també un ecosistema de programari, proporcionant no només programari per a l'ús normal de l'escriptori, sinó també eines per a crear programari. Ja sigui desenvolupament per a les plataformes KDE, la programació en general, o fins i tot el desenvolupament web, el KDE ofereix programes que poden ajudar a que qualsevol programador, o fins i tot la vida del no-programador, sigui més fàcil i productiva. |
Programari de desenvolupament
KAppTemplate
Genera el directori bàsic i l'estructura de fitxers per a un projecte de desenvolupament en KDE. Kate
Un editor de text avançat amb moltes funcions com el ressaltat de la sintaxi. Kdesvn
Un client per a «subversion». S'integra bé en el vostre escriptori i en moltes aplicacions. Llegiu la nota KDevelop
Un entorn de desenvolupament potent i flexible basat en les tecnologies del KDE. Permet l'ús de molts llenguatges com C, C++, i Ruby. Kompare
Veure clarament les diferències entre dues versions d'un fitxer de text. KDiff3
Un visor que pot comparar 2 o 3 fitxers o directoris. KDbg
Un depurador gràfic. Proporciona una interfície intuïtiva per a col·locar «breakpoints», inspeccionar variables, i l'execució pas a pas a través del codi. KFileReplace
Una utilitat per cercar i substituir molt poderosa, amb opció per a múltiples línies, fitxers o directoris. KUIViewer
Mostra els fitxers interfície d'usuari (*.ui) de Qt Designer. Lokalize
Sistema de traducció ajudada per ordinador que utilitza un enfocament a la traducció paràgraf a paràgraf a l'hora de traduir documentació. Plasmate
Crea complements per a Plasma proporcionant una mini-IDE (entorn de desenvolupament integrat) per a crear scripts de plasmòides, motors de dades, llançadors, etc. Umbrello
Una eina de diagrames per a la creació de models de programari orientat a objectes utilitzant UML. Okteta
Un editor que us permet cercar en qualsevol fitxer i modificar-ne els bytes. KTechlab
Un IDE per a microcontroladors i electrònica.
Desenvolupament Web
Quanta+
Un entorn de desenvolupament web ric en característiques que pot utilitzar diverses marques i llenguatges per a crear scripts, com HTML, XML, i PHP. KImageMapEditor
Un editor de mapes d'imatge HTML per al KDE. KLinkStatus
Un verificador d'enllaços de KDE, basat en LinkStatus. KXSLDbg
Una interfície gràfica d'usuari per a la depuració d'scripts de XSLT.
L'ajuda per a aquesta aplicació es troba a la pàgina web del projecte.