Dolphin/hu: Difference between revisions

    From KDE UserBase Wiki
    (Updating to match new version of source page)
    (Updating to match new version of source page)
    Line 77: Line 77:


    :A probléma megoldásához a Renszerbeállítások [[Special:myLanguage/System Settings/File Associations|Fájltársítások]] pontjában [[Special:myLanguage/System Settings/File Associations#Adding new file types|adhatod hozzá az ismeretlen fájltípust]] a listához.
    :A probléma megoldásához a Renszerbeállítások [[Special:myLanguage/System Settings/File Associations|Fájltársítások]] pontjában [[Special:myLanguage/System Settings/File Associations#Adding new file types|adhatod hozzá az ismeretlen fájltípust]] a listához.
    '''Problem:''' Dolphin's Find File service dosen't find files you know are on your computer.
    :'''Solution:''' Reindex Baloo. Baloo is a file indexing and search service that Dolphin uses to search for files.  It needs to be indexed to work.  To solve this problem, in a terminal type, <tt>balooctl check</tt>


    Lásd még a [http://forum.kde.org/viewforum.php?f=222 KDE fórumot],
    Lásd még a [http://forum.kde.org/viewforum.php?f=222 KDE fórumot],

    Revision as of 16:30, 19 October 2017

    Nagyításhoz kattintson a képre
    A KDE saját, felhasználóbarát fájlkezelője

    Fő jellemzők

    • Könnyen kezelhető
    • A hangsúly a használhatóságon van
    • Lábnyomos jellegű navigációs sáv
    • Opcionális panelek a kényelmes navigáció, valamint az információkijelzés érdekében
    • Távoli és pszeudo-fájlrendszer kezelés KIO-val
    • Címkézhető fájlok és mappák, és tartalom szerinti keresés a Nepomuk segítségével

    Első ránézésre a Dolphin csak egy egyszerű fájlkezelő, de számos más képesség is rejlik benne. További tulajdonságok:

    • Osztott ablakok - Nézhet egyszerre 2 könyvtárat is
    • Ablakonként külön-külön állítható nézetmódok, amelyek elmentődnek
    • Lapfülek használata
    • Jobboldali információs panel
    • Ablakon belüli információk
    • "Lábnyomos" navigációs sáv
    • Szerkeszthető navigációs sáv
    • "Könyvtárak"-panel
    • Beágyazott terminál
    • Billentyűkombinációk

    Tippek és trükkök

    Filozófiája

    A Dolphin egy használhatóságra összpontosító fájlkezelő. A használhatóság szó hallatán gyakran lehet azt feltételezni, hogy a program kezdőknek készült és csak az alapvető funkciókat tartalmazza. Ez természetesen nem így van.

    Célközönsége

    A használhatóságra való összpontosítás a funkciók megismerhetőségét és hatékonyságát jelenti. Funkciókészletét közvetve a Dolphin célközönsége diktálja:

    • Bözsi: Bözsi már tíz év óta tud használni számítógépet. Ismeri a Word, Excel és Outlook programokat, mert ezek kellenek a munkájához. Otthon főleg internetezésre és e-mailezésre használja számítógépét. A fényképei, e-mailben kapott dokumentumai vagy letöltött PDF-fájljai kezelésére fájlkezelőre van szüksége. Bözsi ismer olyan kifejezéseket, mint például mappa vagy fájlhierarchia, de nem ismeri a Linux fájlhierarchiáját.
    • Simon: Simon nyolc éve programozó egy szoftvercégnél. Otthon fájlkezelővel kezeli nagy fénykép- és zenegyűjteményét. Továbbá van egy kisebb weblapja és valamivel át kell vinnie az új fájlokat az FTP-szerverre. Simon munkamenetének rendszeres része a fájlok áthelyezése és másolása.

    Feri és Zsolt nem a Dolphin célközönségének részei:

    • Feri: Feri 75 éves és tud e-mailt írni és internetezni. Nem ismeri a fájlhierarchiát és összes dokumentumát az asztalon tartja.
    • Zsolt: Zsolt néhány évvel ezelőtt, 16 évesen vált Linux-guruvá. Programokwt fejleszt és szabadidejében rendszergazda egy kisebb vállalatnál. Két monitorja van, hogy figyelni tudja a sok megnyitott alkalmazást.

    Ez nem azt jelenti, hogy Feri vagy Zsolt nem használhatja a Dolphin-t. De lehetnek benne olyan funkciók és dolgok, amik megnehezítik Feri dolgát. Továbbá, Zsoltnak hiányozhatnak olyan dolgok, amelyek elengedhetetlenek munkájához.

    Észrevétlen funkciók

    Mielőtt egy új funkció bekerülne a Dolphin-be, megbizonyosodnak róla, hogy kell-e a célközönségnek. Ha ez nem így van, az még nem azt jelenti, hogy nem kerülhet be a programba; először még el kell dönteni, hogy a funkció nem zavaró-e, mert így ez egy kis pluszt adhat a programhoz, mert ez a funkció plusz értéket jelenthet a célközönségen kívüli felhasználóknak. Az észrevétlenség főleg a kezelőfelületre vonatkozik. Egy olyan funkció, ami nagyon megbontja a főmenü, az előhívhatő menük vagy az eszköztár egységességét fogadtatása a célközönség részéről negatív lehet. Ebben az esetben a funkció nem kerül a programba.

    Erre jó példa a beépített terminál. Csak egy bejegyzést kell hozzáadni egy tetszőleges almenühöz, de mégis nagy értéket képvisel Zsolt számára, aki nem a célközönség része.

    Opciók

    A Dolphin-ban az opciók kötelezőek, mert itt nincs szó "átlagos felhasználóról". De még itt sem a mindenféle funkciók elérhetővé tétele a cél. Itt is a célközönség lehetséges igényei számítanak. Minden egyes új opcióval nehezebben elérhetővé válnak más opciók, ezért ugyanazok a szabályok vonatkoznak az opciókra, mint a funkciókra.

    Hibajavítás

    Probléma: Hiányoznak a Nézet -> Egyebek és/vagy Nézet -> Panelek menüopciói. A Nepomuk engedélyezett a rendszerbeállításokon belül.

    Megoldás: Nevezd át ezt a mappát: ~/.kde4/share/apps/dolphin (néhány disztróban ~/.kde/share/apps/dolphin) és indítsd újra a Dolphint. Ez törli az összes egyéni beállítást, de cserébe a menüpontok viszzajönnek. Ha minden a terv szerint halad, a régi mappa törölhető. Ez velem akkor történt meg, mikor KDE 4.4-ről 4.5-re váltottam.

    Probléma: ha egy bizonyos fájltípushoz hozzárendelek egy alkalmazást, úgy tűnik, hogy hatással van más fájltípusokra is. Tehát a Dolphin nem tudja megkülönböztetni a két fájltípust.

    Megoldás: Valószínűleg a KDE nem ismeri az egyik fájltípust, ezért egy másik, ismert fájltípus programját rendeli hozzá. Ez gyakori az XML-alapú fájltípusokál, még ha saját fájlkiterjesztésük is van (pl. .xliff vagy .graphml); tehát ha a KDE nem ismeri őket, akkor sima XML fájlként fogja őket kezelni és az XML fájlokat kezelő alapértelmezett alkalmazással fogja őket megnyitni.
    A probléma megoldásához a Renszerbeállítások Fájltársítások pontjában adhatod hozzá az ismeretlen fájltípust a listához.

    Problem: Dolphin's Find File service dosen't find files you know are on your computer.

    Solution: Reindex Baloo. Baloo is a file indexing and search service that Dolphin uses to search for files. It needs to be indexed to work. To solve this problem, in a terminal type, balooctl check

    Lásd még a KDE fórumot, valamint a Dolphin kézikönyvet.

    Kulcsszavak

    File management, file manager, file browser, tags, metadata, Nepomuk, fájlkezelés, fájlkezelő, címkék