Discover

From KDE UserBase Wiki
This page is a translated version of the page Discover and the translation is 100% complete.

Вітаємо у Discover

Програма для керування програмним забезпеченням у 22-му столітті

Discover — ваш новий універсальний склад для усіх програм та додатків. Програму від початку створено для спрощення життя користувачів і простої інтеграції до дистрибутивів. Це місце, де набір навичок не заважає користувачеві виконувати потрібні йому дії, а саме, встановлювати нові програми і додатки!

Discover від початку виконує роботу у простий і зрозумілий спосіб. Розробники надихалися принципами нової технології Kirigami, новими технологіями роботи із програмним забезпеченням та використанням безпечної системи сховищ програмного забезпечення з метою створення програми для будь-якого дистрибутива та будь-якого рівня навичок користувача, програми, яка робить однаково приємним роботу із програмою і надання програмного забезпечення користувачеві.

Призначення Discover

Discover призначено для користувачів і дистрибутивів, де оптимальним рішенням для встановлення програм і оновлень не є графічний термінал. Тих дистрибутивів, де перевага надається не потужності, а інтуїтивній зрозумілості та простоті у користуванні.

У всіх у нас виникала ситуація, коли хтось копіював команди з якогось сайта так, що їхнє виконання призводило до значного пошкодження системи. З точки зору користувача, особливо, недосвідченого користувача, таке пошкодження має руйнівні наслідки для роботи, адже важко визначити, що саме стало причиною негараздів: помилки у командах на сайті чи проблеми із самим дистрибутивом.

Метою створення Discover було надати користувачеві можливість переглядати, тестувати, встановлювати програми і оновлювати встановлені програми без ризику жахливих помилок та збільшити довіру користувача до дистрибутива.

Для чого не призначено Discover

Discover може доволі багато, але це не програма для експертів, яку призначено для якнайточнішого керування роботою зі сховищами програмного забезпечення. Ця програма не є замінником термінала для досвідчених користувачів. Програму від початку було призначено для певного кола користувачів, для яких такого роду оболонка є не лише потрібною, але і критичною для користування. Для виконання цієї мети розробники повністю відмовилися від задоволення потреб інших груп користувачів. Це не означає, що ці користувачі не зможуть скористатися Discover, а означає лише те, що потреби цих користувачів у програмі задоволено не повністю.

Discover не зовсім «захищено від дурнів». Програма ніколи не буде інструментом обмеження можливостей користувача. Розробники вірять у те, що користувач знає, що робить, і намагаються просто підказати безпечні шляхи вирішення певних завдань, але ніколи не примушують користувачів до виконання певних дій. Не варто очікувати, що Discover надалі обмежуватиме можливості своїх користувачів.

Користування Discover

Discover створено для звичайних користувачів. Користування програмою має бути інтуїтивно зрозумілим. Отже, спробуйте програму і переконайтеся у цьому самі.

Як шукати програми

Найпростішим способом розпочати пошук програми є введення у поле пошуку частини її назви або призначення. Фокус у програмі типово розташовано у полі пошуку. Якщо фокус на якомусь іншому компоненті вікна програми, поле пошуку буде показано сірим кольором. Якщо ви наведете на нього вказівник миші і клацнете лівою кнопкою, фокус буде повернуто до рядка пошуку. Тому не зневажайте клавіатуру!

Пошук завжди виконується у поточній категорії (це також позначається текстом-замінником у полі пошуку). Отже, перш ніж починати пошук потрібної вам програми, будь ласка, перейдіть до категорії, у якій ви хочете шукати програму.


Якщо ви просто хочете переглянути список програм, не впевнені у точній назві програми або у тому, яким є краще текстове визначення потрібної вам програми, просто натисніть один із таки пунктів: «Програми», «Додатки Плазми» або «Додатки до програм». У категорії «Програми» наведено повний список програм, у категорії «Додатки Плазми» — список віджетів і розширень Плазми, а у категорії «Додатки до програм» — розширення до ваших програм, зокрема засоби роботи із фрагментами коду для текстових редакторів.

Розгляньмо повний список програм. Нижче показано ієрархію категорій, яку буде показано у відповідь на натискання пункту «Програми». Якщо ви захочете повернутися до попередньої сторінки, натисніть кнопку «Назад», розташовану під полем пошуку або над списком категорій. За допомогою списку категорій ви можете увійти до категорії і переглянути список її підкатегорій.Натисканням кнопки «Назад» ви завжди можете повернутися до початкового пункту. Звідти ви знову можете виконати довільний пошук. У стовпчику, який розташовано посередині або трохи праворуч, ви побачите список усіх придатних до встановлення програм або розширень. Після натискання пункту програми у третьому стовпчику, праворуч, буде відкрито панель із даними щодо програми або розширення. Ви можете гортати список і натискати пункти інших програм, щоб переглянути докладні відомості щодо них. Щоб вилучити правий стовпчик, натисніть один із пунктів категорій у лівому стовпчику, щоб повернутися до початкової сторінки пошуку.

Тепер спробуйте змінити розмір вікна. Що трапиться? Discover, використовуючи бібліотеку віджетів для конвергентних програм Kirigami, відреагує і змінить розміри вікна відповідно до доступного місця на екрані. Спробуйте змінити розмір вікна до розмірів екрана смартфона. Усі елементи вікна змінять розмір так, щоб вікном було зручно користуватися.

Тепер для вас, того, хто сидить перед екраном комп’ютера, це означає, що якщо екран є малим, правий стовпчик зміститься у центр, щоб надати вам, користувачу, більше місця для перегляду додаткової інформації щодо вибраної вами програми. Щоб повернутися до попередньої сторінки, просто натисніть кнопку «Назад» у лівому стовпчику!

Як встановлювати програми

Встановити програму дуже просто! Коли ви знайшли потрібну вам програму, просто натисніть кнопку «Встановити» у середньому стовпчику і Discover розпочне встановлення програми. Якщо ви вирішите ознайомитися із докладними відомостями щодо програми, зокрема знімком вікна, ви також можете натиснути кнопку «Встановити», розташовану праворуч внизу у правому стовпчику.

Іноді, пакунки програм є доступними з інших джерел, зокрема сховища, snap або flatpak. У таких випадках праворуч від кнопки Встановити ви побачите кнопку Джерела. Натисканням цієї кнопки можна відкрити сторінку зміни джерела, з якого ви хочете встановити програму. У розділі «Налаштування» ви можете вибрати джерело, яке буде використано як типове.

Встановити програму за допомогою Discover дуже просто, ось так.

Як вилучати програми

Вилучати програми так само просто, як і встановлювати їх. Достатньо знайти програму, яку ви хочете вилучити, у звичний спосіб і ви побачити поряд з її пунктом кнопку «Вилучити» замість кнопки «Встановити». Просто натисніть цю кнопку! Далі, вам достатньо буде ввести ваш пароль, і програму буде вилучено безпосередньо без проблем.

Ви також можете просто натиснути пункт «Встановлено» у лівому стовпчику, щоб переглянути список усіх встановлених у системі програм і розширень! Таким чином, ви можете просто гортати увесь список і шукати програми або розширення, які ви хочете вилучити, а потім натискати кнопку «Вилучити». Оце й усе, що слід зробити!

Як оновлювати програми

Дистрибутиви Linux протягом їхнього циклу життя оновлюються, випускаються нові версії програм та самої системи, виправлення та поліпшення. Щоб підтримувати актуальність і безпечність системи у Discover передбачено засоби полегшення такого оновлення. Якщо розділ оновлень у нижній частині лівого стовпчика має яскраво жовтий колір, це означає, що на систему чекають оновлення. Просто натисніть кнопку оновлення, щоб перейти до сторінки оновлень (ви, звичайно ж, можете просто клацнути деінде у лівому стовпчику, щоб пропустити оновлення).

У списку буде показано усе програмне забезпечення, яке буде оновлено у відповідь на натискання кнопки «Оновити», розташованої у верхньому правому куті вікна програми. Ви можете натискати окремі рядки списку, щоб переглянути подробиці щодо оновлень. Якщо якесь із оновлень видається вам непотрібним, просто зніміть розташовану ліворуч позначку з його пункту. Пункти, які не буде позначено, не підлягатимуть оновленню.

Як керувати Discover

У цьому розділі наведемо відомості про те, як працювати із оновленнями, сховищами, та про те, як повідомляти про вади у програмі.

Як керувати сховищами програмного забезпечення

У поточній версії Discover увагу зосереджено на стабільності і безпеці, отже взаємодія зі сховищами програмного забезпечення не є предметом керування за допомогою Discover у його поточному вигляді (втім, зміна сховищ є потенційно небезпечною для недосвідчених користувачів). У майбутніх версіях бубде передбачено ширші можливості щодо керування сховищами. З частиною цього інтерфейсу можна ознайомитися тут.

Як шукати оновлення вручну

Іноді, може виникнути потреба у пошуку оновлень системи вручну. Discover автоматично шукатиме оновлення, але, припустімо, ви очікуєте на щось дуже потрібне вам, і хочете встановити його негайно. У цьому випадку, перейдіть до сторінки «Параметри» у лівому стовпчику, натисніть кнопку «Більше» у верхній частині середнього стовпчика, а потім натисніть кнопку «Перевірити наявність оновлень».

Як створити звіт щодо вади

Навігація за допомогою клавіатури

Хоча, зазвичай, користувач може працювати з Discover за допомогою інтерфейсів миші та сенсорної панелі, навігація також можлива за допомогою клавіатури.

Ось деякі з корисних комбінацій клавіш:

  • Ctrl+F: перевести фокусування на текстове поле пошуку, де можна вводити критерії пошуку
  • Назад/Вперед або Alt+←/→: навігація панелями у горизонтальному напрямку
  • Enter: відкрити позначений у списку ресурс
  • ↑ і ↓: навігація на сторінках із вертикальними списками
  • Esc: закриває найправішу панель програми (з вресії Плазми 5.10)