KSysGuard

From KDE UserBase Wiki
This page is a translated version of the page KSysGuard and the translation is 88% complete.
Sistem Yükü sayfası
Sisteminizde çalışan süreçleri izleyin ve denetleyin.

Genel

KDE Sistem İzleyici olarak da bilinen KSysGuard, herhangi özel bir kurulum yapma gereksinimi olmadan, kullanıcılara temel süreç denetimlerini sunmak üzere tasarlanmıştır - öntanımlı değerler mükemmel olarak uyarlanmıştır. İki çalışma sayfası bulunmaktadır - Yukarıdaki resimde gösterilen Sistem Yükü<menuchoice> sayfası ve <menuchoice>Süreç Tablosu.

You can also download other tabs (File >> Download New Tabs), including temperatures, network and more.

Sistem Yükü

Sistem Yükü ekranı, her biri yük koşullarını listeleyen üç göstergeden oluşur - İşlemci Geçmişi, Bellek ve Takas Geçmişi ile Ağ Geçmişi. Her bölümün başlık çubuğuna fareniz ile geldiğinizde, renk anahtarları ile birlikte ayrıntılı analizi birlikte görüntüleyebileceksiniz.

Süreç Tablosu

Tüm Süreçler görünümü, öntanımlı olarak tüm çalışan süreçlerin alfabetik bir listesini verir. Başlıklarındaki herhangi bir sütuna tıklamak, bu sütuna göre sıralama yapacaktır. Eğer bir kaçış süreciniz varsa, Tüm Süreçler, Ağaç görünümünü çok faydalı bulacaksınız. Ayrıca sahibe veya programa göre süreçlerin alt kümelerini görmek üzere de eleyebilirsiniz.

Süreçlerin alfabetik listesi
Ağaç görünümü

İpuçları ve Öneriler

Ctrl + Esc tuşu, KSysGuard'ın Süreçler bölümünü açacaktır. Bu bölüm çok fazla kaynak kullanan uygulamayı bulmak için çok kullanışlıdır.

KRunner içerisinde (Alt + F2 veya masaüstüne sağ tıklayıp Komut Çalıştır... seçin), girdi çubuğunun solunda oldukça küçük bir simge bulunmaktadır (mikrodalga fırına benzemektedir). Bu simge de Süreç Tablosunu açar.

Editing Tabs: Should you want to adjust a tab, you can find the corresponding .sgrd-file in ~/.local/share/ksysguard/. Once you set "locked" to 0, the sensor browser becomes visible after restarting ksysguard. Now you can drag any sensor from the right into any graph on the left. Setting "locked" back to 1 disables the window again.