Krita/uk

From KDE UserBase Wiki


Krita 2.4 з показаною контекстною панеллю — автор малюнка Tyson Tan
Krita Logo (as of 2.4)
Krita Logo (as of 2.4)
Krita — програма KDE для цифрового малювання

Програму спеціально створено для цифрового малювання, створення макетів дизайну, коміксів та текстур на основі моделювання реальних інструментів та методів малювання. Передбачено безліч можливостей, а також ергономічний та гнучкий інтерфейс.

Регулярні оновлення та новини щодо Krita можна знайти на офіційному сайті: Krita.org

Підручник з Krita

Маєте питання щодо Krita? Хочете дізнатися більше? Ознайомтеся із сайтом документації Krita, щоб дізнатися більше про випуск Krita 3!

Вступ

Krita — вільна програма для цифрового малювання, керування зображеннями, створення концептуальних творів, коміксів та текстур, якими можна скористатися для ігрової графіки та просторових моделей. Програму створено на основі даних про реальні матеріали для малювання та вивчення способів малювання. У програмі передбачено роботу відповідно до потреб цифрового живопису, з шарами, фільтрами, векторними елементами зображень, типографічними параметрами та вбудовані інструменти керування кольорами. Krita є програмою KDE, заснованою на платформі Calligra.

Можливості

 • Розроблено спеціально для художників з використанням прийомів природного малювання
 • Доступ до унікальної художньої палітри з кільцевим засобом вибору кольорів, журналу кольорів та набору пензлів за допомогою клацання правою кнопкою миші.
 • Кілька дуже гнучких рушіїв роботи з пензлями створюють нескінченні можливості відтворення натуральних полотен або створення нових і унікальних мазків пензля.
 • Шари з різноманітними параметрами змішування, зокрема множенням, накладанням та керуванням прозорістю. Передбачено також можливості з коригування та налаштовування у межах певних типів шарів.
 • Підтримка векторних шарів із можливістю створення та редагування складних об’єктів на основі контурів, кривих та тексту.
 • Можливості автоматичного збереження даних (із інтервалом від 1 хвилини).
 • Придатна до налаштовування панель інструментів, клавіатурні скорочення та панелі.
 • Широкий діапазон підтримки форматів документів, зокрема документів GIMP та Adobe Photoshop.
 • Вбудована система керування кольором з підтримкою перетворення кольорів між просторами, RGB, CMYK, L*a*b тощо.
 • Розширення можливостей за допомогою скриптів OpenShiva, Python або Ruby.
 • Можливість роботи на різних програмних платформах: дистрибутиви GNU/Linux, FreeBSD, Microsoft Windows та Mac OSX.

Інтерфейс

Інтерфейс Krita є дуже гнучким і дружнім до користувача. Користувач може бажаним чином сформувати майже будь-яку частину інтерфейсу: змінити панель інструментів, визначити клавіатурні скорочення, налаштувати окремі інструменти, а також вибрати елементи вмісту бічних, придатних до швартування панелей. Панелі програми можна пересувати екраном за допомогою простого перетягування зі скиданням. За допомогою цих інструментів ви можете створити зручний для вас робочий простір за лічені хвилини. Кожному робочому простору можна надати власну назву, зберегти і пізніше знову ним скористатися. Поєднання цих засобів із доступною за допомогою клацання правою кнопкою миші контекстною художньою панеллю надає художникові змогу зробити малювання якомога зручнішим на основі потреб проекту чи особистих вимог до робочого процесу.

Панелі інструментів

У Krita користувач може легко отримати доступ до налаштувань панелей інструментів простим клацанням правою кнопкою миші на відповідній панелі. У Krita передбачено дві основі панелі: «Файли» та «Пензлі та інструменти». Ви можете додавати на панелі потрібні вам кнопки інструментів, змінювати розташування текстових міток, розмір піктограм та порядок показу піктограм на панелі. Мітки на кнопках можна змінювати або накладати на зображення, можна призначати до кнопок бажані піктограми (якщо встановлено робочий простір Плазми KDE). На панелі налаштування передбачено можливість пошуку кнопок інструментів за назвами.

Клавіатурні скорочення

У Krita передбачено потужні можливості зі створення та зміни клавіатурних скорочень. Одній і тій самій команді можна призначити основне і альтернативне клавіатурне скорочення. Ви можете виконувати пошук у списку команд. Програма повідомлятиме користувача про дублювання клавіатурних скорочень.

У Krita ви можете налаштувати скорочення як для пришвидшення роботи, так і для імітації прийомів роботи у іншому програмному забезпеченні.

Бічні панелі

Бічні панелі у Krita — це панелі з кнопками інструментів, які можна розташовувати у вікні або поза ним довільним чином за допомогою перетягування зі скиданням. Такі панелі можна розташувати будь-де і змінити їхні вертикальні або горизонтальні розміри так, як вам забажається. Декілька таких панелей можна об’єднати у спільну панель, перемикання на якій можна буде здійснювати за допомогою вкладок. За допомогою контекстного меню (клацання правою кнопкою миші на заголовку) ви зможете додати до будь-якої бічної панелі будь-яку іншу бічну панель зі списку або вилучити непотрібну вам панель. Крім того, якщо ви не користуєтеся бічною панеллю, її можна згорнути для економії місця у вікні програми, достатньо просто натиснути стрілочку з вістрям вниз, показану у верхньому лівому куті панелі.

Палітра

У Krita передбачено два типи палітр: звичайна палітра кольорів, розташована на бічній панелі (панель наборів кольорів), і особлива контекстна художня палітра для пришвидшення доступу до вибору кольорів, журналу використаних кольорів та ваших улюблених пензлів. Доступ до контекстної палітри можна отримати клацанням правою кнопкою миші у довільному місці полотна. Таким чином, митець може позбутися потреби у перериванні роботи на час перемикання між кольорами та інструментами. Ви можете додати до контекстної палітри ваші улюблені пензлі, якщо виберете у контекстному меню пензля пункт Зберегти до палітри або виберете будь-яку кількість заснованих на мітках наборів пензлів.

Система пензлів

У Krita ви зможете скористатися потужною і дуже гнучкою системою пензлів, моделями для створення яких були справжні інструменти для малювання. Пензлі поділено за групами, для кожної з груп передбачено десятки параметрів налаштовування, за допомогою яких можна створити потрібний митцеві інструмент. Праворуч від панелі параметрів пензля передбачено пробник для перевірки параметрі. Змінити колір тала та градієнт пробника можна за допомогою піктограм, розташованих під ним.

Під час використання інструмента пензля («Малювання за допомогою пензля» на панелі інструментів) ви можете змінити розмір пензля утримуючи натиснутою клавішу Shift з одночасним перетягуванням кінчика пензля у горизонтальному напрямку полотном. Натисканням клавіші Ctrl ви можете тимчасово перетворити пензель на піпетку. Утримуючи натиснутою середню кнопку миші (коліща) ви можете пересувати область перегляду полотном. Клацанням правою кнопкою миші можна викликати контекстну палітру. Повзунки прозорості, заповнення та розміру розташовано на панелі інструментів пензлів Krita, але одночасно буде показано лише два з цих повзунків. Натисніть кнопку з зображенням плюса, щоб перемкнутися між різними повзунками.

Стабільні пензлі

 1. Піксельні (нормальні) пензлі
 2. Пензлі для розмазування
 3. Пензлі для дублювання
 4. Пензлі для фільтрування
 5. Волохаті пензлі
 6. Штрихові пензлі

Експериментальні пензлі

 1. Крейдяні пензлі
 2. Кольорові пензлі для розмазування
 3. Викривлені пензлі
 4. Пензлі для деформування
 5. Динамічні пензлі
 6. Експериментальні пензлі
 7. Сіткові пензлі
 8. Частинкові пензлі
 9. Ескізні пензлі


Підтримка форматів даних

Файли форматів з наведеного нижче списку можна відкрити у Krita безпосередньо. Втім, зберегти дані можна лише у вбудованих форматах програми. Щоб зберегти, дані у форматах, які не є основними, скористайтеся експортуванням. Перелік підтримуваних форматів файлів залежить від вашої операційної системи та середовища, у якому було зібрано програму.

Природні формати завантаження та збереження даних

 1. Документ Krita (.kra)
 2. Архівоване зображення OpenRaster (.ora)
 3. Зображення PPM
 4. Зображення PGM
 5. Зображення PBM
 6. Зображення PNG
 7. Зображення JPEG
 8. Зображення Windows BMP
 9. Зображення XPM
 10. Зображення XBM
 11. Зображення TIFF
 12. Зображення EXR

Імпортування та експортування

 1. Open Document Drawing
 2. Зображення Photoshop (.psd)
 3. Зображення GIMP (.xcr)
 4. Документи PDF
 5. Зображення GIF
 6. Цифрові негативи Nikon NEF
 7. Цифрові негативи Canon CR2
 8. Цифрові негативи Sony SR2
 9. Цифрові негативи Canon CRW
 10. Цифрові негативи Pentax PEF
 11. Цифрові негативи Sigma X3F
 12. Цифрові негативи Kodak KDC
 13. Цифрові негативи Minolta MRW
 14. Цифрові негативи Sony ARW
 15. Цифрові негативи Kodak K25
 16. Цифрові негативи Kodak DCR
 17. Цифрові негативи Olympus ORF
 18. Цифрові негативи Panasonic
 19. Цифрові негативи Panasonic raw2
 20. Цифрові негативи Fuji RAF
 21. Цифрові негативи Sony SRF
 22. Цифрові негативи Adobe DNG
 23. Зображення SVG
 24. Стиснені зображення SVG
 25. Зображення WMF
 26. Зображення Wordperfect / Drawperfect
 27. Рисунки Karbon14
 28. EPS
 29. Документи PS

Встановлення програми

Krita можна отримати як частину комплексу програм Calligra або безпосередньо з сайта Krita.

Додаткові відомості

Підказки, настанови та посібники

Підручники на UserBase


Відеопідручники

Комікси з Krita, підручник з DVD