Kubuntu/Hoş Geldiniz

From KDE UserBase Wiki
This page is a translated version of the page Kubuntu/Welcome and the translation is 100% complete.

Kubuntu'ya Hoş Geldiniz

KDE Plasma Masaüstü kullanan Linux tabanlı kullanıcı dostu işletim sistemi Kubuntu'ya hoş geldiniz. Ubuntu projesinin bir parçası olarak, altı aylık öngörülebilir yayın döngüsü ile Kubuntu, herkes için bir Linux dağıtımıdır.


Kubuntu Masaüstü

Kubuntu Öntanımlı Masaüstü


Kubuntu, öntanımlı 1.000'den fazla paket (uygulama ve yardımcı araçlar) içerir ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak 64.000 paketten daha fazlasına erişim sağlar. Kubuntu Linux çekirdeği üzerine kurulmuştur ve Ubuntu'nun temel yazılımları ile KDE yazılımlarını da içerir. Kubuntu'nun temel uygulamaları çoğu ortak ihtiyaçları karşılayan yazılımları içermektedir. Bazıları:

  • Web'de gezinmek.
  • E-posta'yı kapsayan PIM (Kişisel Bilgi Yöneticisi).
  • Ofis uygulamaları.
  • Çoklu ortam dosyaları oynatımı.
  • ve daha fazlası!

Kubuntu Felsefesi

Ubuntu ve Kubuntu projesinin arkasındaki takım kullanıcılarımıza şunu taahhüt etmektedirler:

  • Kubuntu her zaman Ubuntu projesinin temeli ve KDE projesinden en son yazılımları kullanacaktır. Ubuntu projesinin ve topluluğunun parçası olarak, Kubuntu, Ubuntu projesinin sunduğu altyapı ve desteği kullanmaya devam edecektir. Kullanılabilir en iyi KDE tabanlı Linux dağıtımı olarak elimizden geleni yapacağız.
  • Kubuntu her zaman ücretsiz olacaktır. Kurumsal sürüm gibi bir ürüne geçiş için ücret talebi yoktur; çalışmalarımızı herkesin erişimine, fark gözetmeksizin ücretsiz olarak sunmaktayız.
  • Kubuntu her zaman özgür yazılım topluğunun sunması gereken en iyi çeviri ve erişebilirlik altyapısını içerecektir. Bu şekilde Kubuntu mümkün olduğu kadar çok sayıda kişi tarafından kullanılabilecektir.
  • Kubuntu her zaman özgür yazılım ve açık kaynaklı geliştirme ilkelerine sadık kalacaktır. İnsanları özgür, açık kaynak yazılım kullanmaya cesaretlendirmeliyiz, yazılımları iyileştirmeli ve yaymalıyız.

Linux nedir?

Linux, Unix işletim sistemine benzeyen bir işletim sistemi çekirdeğidir. Çekirdek yazılım ve donanım arasındaki iletişim köprüsünü sağlayan ve tüm işletim sistemleri için gereken temel yazılımdır. Linux özgür ve açık kaynaklı yazılımı kucaklamak üzere dünya çapındaki en önemli öge olmuştur. "GNU/Linux" terimi ise, Linux çekirdeği tabanlı ve GNU Projesi'ndeki parçalar ile bütünlenmiş işletim sistemlerini adlandırmanın bir yoludur.

Linux hakkında daha fazlasını öğrenin:

KDE Nedir?

KDE, masaüstü ve taşınabilir bilişim için özgür yazılım üreten ve destekleyen uluslararası bir teknoloji topluluğudur. KDE'nin ürünleri arasında Linux ve Unix platformları için modern masaüstü sistemi olmasının yanında, çok özellikli ofis üretkenlik ve grup çalışma takımları; İnternet ve web uygulamaları, çoklu ortam, eğlence, eğitim, grafik ve yazılım geliştirme gibi çeşitli kategorilerde yazılımlar bulunmaktadır. KDE yazılımı 65 dilden fazla dile çevrilmiştir ve modern erişebilirlik ilkeleri göz önünde bulundurularak kolay kullanım için üretilmiştir. KDE'nin tam özellikli uygulamaları Linux, BSD, Solaris, Windows ve Mac OS X üzerinde sorunsuzca çalışmaktadır. KDE Çalışma Alanı, Kubuntu için öntanımlı masaüstüdür.

KDE hakkında daha fazla bilgi:

Teşekkürler

Tüm Kubuntu takımı Kubuntu'yu seçtiğiniz için teşekkür eder! Ayrıca Belgelendirmelerimizi burada barındırdıkları için KDE Yöneticilerine de!

Kubuntu'yu denemek istiyorsanız bu bağlantıyı izleyin: Kubuntu Kur

Kubuntu Ana Sayfasına Dön