Dolphin/hu: Difference between revisions
(Created page with "Erre jó példa a beépített terminál. Csak egy bejegyzést kell hozzáadni egy tetszőleges almenühöz, de mégis nagy értéket képvisel Zsolt számára, aki nem a célk...") |
(Created page with "===Opciók===") |
||
Line 62: | Line 62: | ||
Erre jó példa a beépített terminál. Csak egy bejegyzést kell hozzáadni egy tetszőleges almenühöz, de mégis nagy értéket képvisel Zsolt számára, aki nem a célközönség része. | Erre jó példa a beépített terminál. Csak egy bejegyzést kell hozzáadni egy tetszőleges almenühöz, de mégis nagy értéket képvisel Zsolt számára, aki nem a célközönség része. | ||
=== | ===Opciók=== | ||
Options are mandatory as the user "average Joe" does not exist. Still it is not the goal of '''Dolphin''' offering options for all kind of things. Again the focus is on the possible needs of the target user group. Each additional option makes it harder finding other options, so the same rules for features are applied to options too. | Options are mandatory as the user "average Joe" does not exist. Still it is not the goal of '''Dolphin''' offering options for all kind of things. Again the focus is on the possible needs of the target user group. Each additional option makes it harder finding other options, so the same rules for features are applied to options too. |
Revision as of 18:13, 24 January 2015
A KDE saját, felhasználóbarát fájlkezelője |
Fő jellemzők
Első ránézésre a Dolphin csak egy egyszerű fájlkezelő, de számos más képesség is rejlik benne. További tulajdonságok:
- Osztott ablakok - Nézhet egyszerre 2 könyvtárat is
- Ablakonként külön-külön állítható nézetmódok, amelyek elmentődnek
- Lapfülek használata
- Jobboldali információs panel
- Ablakon belüli információk
- "Lábnyomos" navigációs sáv
- Szerkeszthető navigációs sáv
- "Könyvtárak"-panel
- Beágyazott terminál
- Billentyűkombinációk
Tippek és trükkök
Filozófiája
A Dolphin egy használhatóságra összpontosító fájlkezelő. A használhatóság szó hallatán gyakran lehet azt feltételezni, hogy a program kezdőknek készült és csak az alapvető funkciókat tartalmazza. Ez természetesen nem így van.
Célközönsége
A használhatóságra való összpontosítás a funkciók megismerhetőségét és hatékonyságát jelenti. Funkciókészletét közvetve a Dolphin célközönsége diktálja:
- Bözsi: Bözsi már tíz év óta tud használni számítógépet. Ismeri a Word, Excel és Outlook programokat, mert ezek kellenek a munkájához. Otthon főleg internetezésre és e-mailezésre használja számítógépét. A fényképei, e-mailben kapott dokumentumai vagy letöltött PDF-fájljai kezelésére fájlkezelőre van szüksége. Bözsi ismer olyan kifejezéseket, mint például mappa vagy fájlhierarchia, de nem ismeri a Linux fájlhierarchiáját.
- Simon: Simon nyolc éve programozó egy szoftvercégnél. Otthon fájlkezelővel kezeli nagy fénykép- és zenegyűjteményét. Továbbá van egy kisebb weblapja és valamivel át kell vinnie az új fájlokat az FTP-szerverre. Simon munkamenetének rendszeres része a fájlok áthelyezése és másolása.
Feri és Zsolt nem a Dolphin célközönségének részei:
- Feri: Feri 75 éves és tud e-mailt írni és internetezni. Nem ismeri a fájlhierarchiát és összes dokumentumát az asztalon tartja.
- Zsolt: Zsolt néhány évvel ezelőtt, 16 évesen vált Linux-guruvá. Programokwt fejleszt és szabadidejében rendszergazda egy kisebb vállalatnál. Két monitorja van, hogy figyelni tudja a sok megnyitott alkalmazást.
Ez nem azt jelenti, hogy Feri vagy Zsolt nem használhatja a Dolphin-t. De lehetnek benne olyan funkciók és dolgok, amik megnehezítik Feri dolgát. Továbbá, Zsoltnak hiányozhatnak olyan dolgok, amelyek elengedhetetlenek munkájához.
Észrevétlen funkciók
Mielőtt egy új funkció bekerülne a Dolphin-be, megbizonyosodnak róla, hogy kell-e a célközönségnek. Ha ez nem így van, az még nem azt jelenti, hogy nem kerülhet be a programba; először még el kell dönteni, hogy a funkció nem zavaró-e, mert így ez egy kis pluszt adhat a programhoz, mert ez a funkció plusz értéket jelenthet a célközönségen kívüli felhasználóknak. Az észrevétlenség főleg a kezelőfelületre vonatkozik. Egy olyan funkció, ami nagyon megbontja a főmenü, az előhívhatő menük vagy az eszköztár egységességét fogadtatása a célközönség részéről negatív lehet. Ebben az esetben a funkció nem kerül a programba.
Erre jó példa a beépített terminál. Csak egy bejegyzést kell hozzáadni egy tetszőleges almenühöz, de mégis nagy értéket képvisel Zsolt számára, aki nem a célközönség része.
Opciók
Options are mandatory as the user "average Joe" does not exist. Still it is not the goal of Dolphin offering options for all kind of things. Again the focus is on the possible needs of the target user group. Each additional option makes it harder finding other options, so the same rules for features are applied to options too.
Hibajavítás
Probléma: Hiányoznak a
és/vagy menüopciói. A Nepomuk engedélyezett a rendszerbeállításokon belül.- Megoldás: Nevezd át ezt a mappát: ~/.kde4/share/apps/dolphin (néhány disztróban ~/.kde/share/apps/dolphin) és indítsd újra a Dolphint. Ez törli az összes egyéni beállítást, de cserébe a menüpontok viszzajönnek. Ha minden a terv szerint halad, a régi mappa törölhető. Ez velem akkor történt meg, mikor KDE 4.4-ről 4.5-re váltottam.
Probléma: ha egy bizonyos fájltípushoz hozzárendelek egy alkalmazást, úgy tűnik, hogy hatással van más fájltípusokra is. Tehát a Dolphin nem tudja megkülönböztetni a két fájltípust.
- Megoldás: Valószínűleg a KDE nem ismeri az egyik fájltípust, ezért egy másik, ismert fájltípus programját rendeli hozzá. Ez gyakori az XML-alapú fájltípusokál, még ha saját fájlkiterjesztésük is van (pl. .xliff vagy .graphml); tehát ha a KDE nem ismeri őket, akkor sima XML fájlként fogja őket kezelni és az XML fájlokat kezelő alapértelmezett alkalmazással fogja őket megnyitni.
- A probléma megoldásához a Renszerbeállítások Fájltársítások pontjában adhatod hozzá az ismeretlen fájltípust a listához.
Lásd még a KDE fórumot, valamint a Dolphin kézikönyvet.
Kulcsszavak
File management, file manager, file browser, tags, metadata, Nepomuk, fájlkezelés, fájlkezelő, címkék