Soru Sormak

From KDE UserBase Wiki
This page is a translated version of the page Asking Questions and the translation is 82% complete.
Outdated translations are marked like this.

Yardım almak üzere IRC kullanmak

İşte soru sormak üzere yazılmış birkaç ipucu. Özellikle yanıt almanızın daha kolay olduğu Libera Chat'deki #kde:

 • Sormak için sormayın, sadece sorun: irc.libera.chat adresindeki #kde kanalı, kullanıcı destek kanalıdır, sorularınızı bekliyoruz - hadi şimdi .
 • Bulabileceğiniz kadar sisteminiz hakkında gelecek ayrıntılara hazır olun: Sorulacağınız sorulardan bazıları:
  • Hangi dağıtımı (ve hangi sürümü?) kullanıyorsunuz. Örn. Kubuntu 12.10
  • Hangi sürüm KDE kullanıyorsunuz — eğer bilmiyorsanız, Konsole uygulamasını açın ve kde4-config --kde-version yazıp verilen sayılara bakın.
  • Nasıl yüklediniz — muhtemelen dağıtımızın depolarından.

Bu bilgilerin tümünü hemen vermeniz gerekmez, fakat gerektiğinde hızlı bulmak çoğu zaman yardımcı olur.

 • Sormadan önce kendi kendinize sorun gidermeye çalışın: Google sizin arkadaşınızdır (genellikle hata mesajlarını yazdığınızda kullanışlı şeyler bulur). Ayrıca KDE Problemlerini Çözme sayfasına bakmalısınız - buradaki tavsiye genellikle #kde kanalındaki söylenenle aynı olacak, bu yüzden ilk bunu deneyin .
 • Ayrıca, yaşadığınızın problemin KDE problemi olduğundan ve sisteminizin diğer bir bileşeninden olmadığından (örneğin X veya ALSA ile ilgili) emin olun. Eğer mümkünse, programin aynı yerde oluşup oluşmadığını görmek için KDE olmayan bir uygulama kullanın. Tabii ki emin değilseniz, lütfen sorun.
 • Forumu kullanın. Forum'da bir soru sormayı deneyin. Eğer tartışma ilginç bilgiler gösterirse KullanıcıÜssü'ne de ekleyebilirsiniz. Böylece diğerlerine de yardımcı olunabilir.
 • Beklemeye hazır olun! Genellikle IRC'de sorunuzu sorduktan kısa bir süre sonra biri farkeder ve yanıt verir, bu nedenle sorduktan sonra biraz bekleyin. Birine uzun bir yanıt yazdıktan sonra soruyu soran kişinin sorup 3 dakika sonra ayrılmasından daha kızdırıcı bir durum yoktur. Bazı durumlarda sorunuzun sorulmasıya yanıtı bilenin çevrimiçi olması saatler alabilir (KDE kullanıcılarının tüm dünyadan olduğunu unutmayın), bu yüzden, bazen sorunuzu günün farklı saatlerinde sormanız gerekebilir.
 • Eğer #kde içerisinde yanıt alamazsanız, ayrıca dağıtımınızın kanalını (örn. #suse, #kde-freebsd, vb.) veya ilgili bir posta listesini de deneyebilirsiniz. Bakınız: lists.kde.org veya forum.
 • Her şeyden öte, sabırlı ve kibar olun. Unutmayın ki yardım eden insanların tamamı gönüllü ve aynı anda yardım dışındaki farklı şeylerle de meşgul olabilirler.

Eğer probleminiz KDE'deki bir ses ile alakalıysa, ilk olarak Ses Problemleri bölümünü okumak isteyebilirsiniz.

Eğer sorunuz geliştirme ile ilgiliyle KDE TechBase katkıda bulunma sayfasına bakın.

KDE çok aktif bir şekilde geliştirildiğinden, çok sık değişiklikler olur. Bu yüzden eğer yazılı bilgi bulamazsanız şaşırmayın. IRC'de, Forum'da veya bir posta listesine sorun. Yanıt aldığınızda da KullanıcıÜssü'nde bir hesap açın ve ilgili sayfaya bilgiyi ekleyin. Sisteminizle ilgili bir şey öğrenirken, diğerlerinin de öğrenmesini sağlayacaksınız

Forumlar

Yardım alınacak diğer harika bir yer de KDE Topluluk Forumları. İlk olarak her zaman forumlarda aramak iyi bir fikirdir. Belki sorunuz daha önceden yanıtlanmış olabilir. Eğer yanıtlanmamışsa, ilgili forumu bulun ve yeni bir başlık açın. Hemen yanıt beklemeyin ancak tartışmanın sürmesi için düzenli olarak geri dönüp katılın. Forumların da sizin gibi kullanıcılar tarafından işletildiğini unutmayın.

KDE Topluluk Forumları, sorunuzu ilgili foruma göndermenize yardımcı olacak "rehberli gönderim" özelliğini sunmaktadır. Böylece, konu ile bilgisi olan kişiler tarafından görülme şansı artar. Forumların ana sayfasında biyük bir "New Post" (Yeni Gönderi) düğmesi bulunmaktadır. Eğer emin değilseniz, başlamanız için yer burası.

Forumlar gelişmiş arama özelliğine sahip: göndermeden önce, sorunuzun daha önceden yanıtlanıp yanıtlanmadığını bulmaya çalışın. Yine probleminizi çözmenize yardımcı olabilecek ipuçları olabilir. Eğer probleminiz için tatmin ediçi çözüm yoksa, yeni bir gönderi yapın. Arama yapmak için herhangi bir forum sayfasının sağ üstündeki kutuyu kullanın. Öntanımlı olarak bu alan, tüm forumlarda arama yapacaktır. Ayrıntılı arama yapmak için "KDE Topluluk Forumları" afişinin altındaki "Search" (Ara) bağlantısını tıklayın.

Eğer sorunuz doğru yanıtlanmışsa, konunuzu "çözüldü" olarak yapın. Bu küçük bir adım ancak diğer kullanıcı ve çalışanlar için oldukça yardımcıdır, çünkü bu işlem daha fazla problem olmadığını anlatır. Bir konuyu çözüldü olarak işaretlemek için konunuzdaki en iyi yanıtı seçin ve altındaki yeşil işarete tıklayın. Eğer konu listesine geri dönerseniz, konunuzun başlığının yanında da yeşil bir işaret göreceksiniz.


Çoğu dağıtımlar kendi forumlarına sahip ve değerli olabilirler. Dağıtımınızın web sayfaları forumlarına bağlantı vermiş olmalı.

İşletim Sistemine Özel Sorular

Özel bir işletim sistemi (OS) ile KDE'nin masaüstü kullanımına dair sorularınızda da yukarıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz ancak soru doğrudan KDE veya KDE/GNU/Linux ile alakalı değilse, yanıtı bulmanız düşük ihtimal olacak. Eğer sorunuz doğrudan KDE ile ilgili değilse, lütfen soruyu "normal" KDE posta listelerine göndermeyin. KDE ile doğrudan alakalı olmayan bir soru örneği olarak "ses kartım çalışmıyor" verilebilir. Bu durumda lütfen sorularınızı bu sistemin kullanıcılarına yardım etmek için adanmış sitelere yöneltin. Örneğin GNU/Linux soruları için www.linuxnewbie.org veya yukarıda belirtilen kde-linux posta listesine bakmayı deneyebilirsiniz.

Eğer GNU/Linux kullanmıyorsanız, kde-nonlinux posta listesine (abone olmayı) deneyebilirsiniz. Ayrıca, Google gibi bir favori arama moturunuz ve Usenet arşivlerinde aramalar da oldukça kullanışlıdır.

Ek olarak, çoğu OS dağıtımı, ilgili dağıtıma özel kendi posta listelerine sahiptir. Bu posta listelerine de dağıtımınızın web sitesinde veya tarayıcı arama motorunuzda bulabilirsiniz.

Eğer paketleri arıyorsanız, dağıtımınızın ftp sunucularını kontrol etmeyi deneyebilirsiniz. Bu denetlemenin içine "contrib" bölümlerini ve rpmfind.net gibi dizinleme sunucularını da dahil edin. Mümkün olduğunca paketleri, dağıtımınızın doğrudan paket yöneticisi ile sunduğu şekilde yükleyin.

KDE Hatalarını Raporlamak

Hataları raporlamak küçük ancak KDE'ye değerli bir katkıdır. Bunun için KDE hakkında hata raporu veya özellik isteği yapabileceğiniz bir web sitesi var: bugs.kde.org. Gereken tek gereksiniminiz temel İngilizce bilgisi olacaktır. Bu bilgiyle ve bazı ek ilkeleri takip ederek, faydalı hata raporları gönderebilecek ve böylece tüm KDE topluluğu ile kendinize yardım etme şansınız olacak.

Gereken ilk şey, web sitesinde bir hata açmaktır. Buradan başlayabilirsiniz. Hesabınızı onayladıktan sonra raporlama yapabilirsiniz.

Genellikle bir rapor için iki farklı durum vardır:

 • Bir şeylerin düzgün veya hiç çalışmadığını farkederseniz, bir kötü tasarım veya eksik işlevsellik görürseniz... Eğer durum buysa, uygulamayı ve Yardım -> Hata Raporu Gönder... menüsünü açın. Ardından bugs.kde.org adresine yönlendirileceksiniz. Uygulama sürüm bilgisi gibi bazı bilgiler otomatik olarak toplanacaktır.
 • Programınız kayolur ve "KDE Çökme Aracı" penceresi görülür. Korkmayın! Bu çökmeyi etkili olarak rapor edebilmeniz için size rehberlik edilecek. Penceredeki "Hata raporlama hakkında daha fazlasını öğrenin" bağlantısı size süreci açıklayacaktır. Eğer problemi raporlamayı seçerseniz Hatayı Raporla seçin ve diğer adımlarda size bir yardımcı eşlik etsin. Bir çökme raporu göndermek için gerekli ön koşul, geçerli geri iz sağlanması için dağıtımınızın hata çözme paketlerinin yüklenmiş olmasıdır.

Ve işte iyi hata raporları yazma hakkında birkaç ipucu:

 • İngilizce yazın. Tüm KDE uygulamalarının dilini Yardım -> Uygulama Dilini Değiştir... seçerek değiştirebilirsiniz. Buraya gidin ve ilk dil olarak Amerikan İngilizcesi seçin. Ardından uygulamayı yeniden başlatın. Bu, ne olduğunu açıklamanıza yardım edebilir.
 • Kesin olun. Her rapor için sadece bir hata! Farklı problemleri aynı rapor ile karıştırmayın.
 • Açık olun. Hataya yol açan adımları açıklayın ki biz de hatayı tekrar oluşturalım.
 • Ekran görüntüleri dahil edin: bir resim çok kelime demektir, bu nedenle hata raporunuza bir ekran görüntüsü ekleyin. Ekran görüntüleri almak için KSnapshot'ı kullanabilirsiniz. Ayrıca ekran görüntüleri için süresi dolabilecek dış web bağlantısı vermeyin. Hata raporunun sonunda yer alan Attachments (Ekler) bağlantısını kullanın.
 • Hata raporundaki geri izi bir yorum olarak dahil edin. Bu kendimiz için yinelenen raporları bulmamızı kolaylaştıracaktır (geri izi bir metin dosyası olarak eklemeyin).
 • Gerçek ile kuramsalı açıkça ayırın: sadece ne olduysa onu açıklayın. Eğer mümkünse tasarımla ilgili bir problem için örnek/maket dahil edin.

Eğer trunk veya beta sürümü test ediyorsanız, önceki ayarlarınızı koruduysanız, bazen yeni bir kullanıcıyla veya yeni bir $KDEHOME belirleyerek (ve kullanıcıyı yeniden başlatarak) denemek isteyebilirsiniz. Geçerli dosyalar ile yeni dosyaları karşılaştırmak ve ayarlarınızı kaybetmemek için $KDEHOME dizininizi silmeyin!

Ayrıca Forumların Beta Sürümler hakkında bir bölüm barındırdığını göz önüne alın.

Hata raporlamak için iyi bir rehbere buradan ulaşabilirsiniz.


Konsol nasıl açılır

Genellikle bir IRC veya posta listesinde bir problem raporlarken, size yardım eden kişiler bir konsol açmanızı isteyeceklerdir. Konsol, bilgisayarınızın çalıştırması için komutlar verebileceğiniz metin tabanlı bir penceredir. Konsolu ALT_F2 tuşlarına basarak açabilirsiniz. Bir girdi kutusu görüldüğünde, konsolu açmak için aşağıdaki komutu yazın:

konsole

Eğer bu çalışmazsa, yüklü olmayabilir. Bu durumda ALT_F2'ye basın ve şunu girin:

xterm


Yardım Alma bölümüne geri dön