Як задавати питання

From KDE UserBase Wiki
This page is a translated version of the page Asking Questions and the translation is 100% complete.

Використання IRC для отримання довідки

Наведемо декілька настанов щодо того, як ставити питання, особливо на каналі #kde у Libera Chat так, щоб отримати на них належну відповідь:

 • Не питайте, чи можна спитати, просто питайте: канал #kde сервера irc.libera.chat призначено для підтримки користувачів, отже його відвідувачі мають задавати питання — починайте одразу з питань .
 • Будьте готові надати будь-які технічні подробиці щодо вашої системи. Найімовірнішими питаннями, які вам можуть задати є:
  • Яким дистрибутивом (і якої версії?) ви користуєтеся. Приклад: Kubuntu 18.04
  • Якою версією Плазми користуєтеся (якщо ви цього не знаєте, відкрийте вікно Konsole введіть команду plasmashell --version).
  • У який спосіб ви встановили систему (найімовірнішим способом є встановлення зі сховищ пакунків дистрибутива).

Ймовірно, вам не потрібно надавати всі ці дані одразу, достатньо просто знати, як швидко визначити ці дані.

 • Перш ніж питати, спробуйте знайти вирішення проблеми самостійно: вам допоможе Google (пошук у Google за рядком повідомлення про помилку часто надає посилання з корисними порадами). Вам варто зазирнути до розділу Вирішення проблем у KDE — подібну пораду, ймовірно, вам дадуть і на каналі #kde, отже прочитайте поради з цього розділу до відвідання каналу .
 • Переконайтеся, що вашу проблему пов’язано саме із програмним забезпеченням KDE, а не з якимось іншим компонентом вашої системи (наприклад, проблемою з сервером X (графічним сервером) або ALSA). Якщо можете спробуйте скористатися програмами, які не входять до складу KDE, і перевірте, чи виникають проблеми і з цими програмами. Звичайно ж, якщо ви не впевнені, ставте запитання.
 • Скористайтеся форумом. Спробуйте задати ваше питання на форумі. Якщо ви переконані, що ваше питання виникатиме у багатьох користувачів, вам варто додати його до UserBase, щоб інші могли скористатися вашими результатами.
 • Майте терпіння! Часто відповідь на ваше питання у IRC ви отримаєте за деякий час, отже задайте питання і почекайте, доки на нього дадуть відповідь. Дуже образливо набирати якусь довгу відповідь лише для того, щоб потім побачити, що той хто задавав питання полишив канал через 3 хвилини після того, як задав питання! Іноді для відповіді на ваше питання може знадобитися декілька годин, доки його не прочитає хтось, хто знає відповідь (пам’ятайте, що KDE користуються люди в усьому світі), отже іноді просто достатньо задати питання іншої пори доби.
 • Якщо вам не вдалося отримати відповідь на #kde, ви можете спробувати задати питання на каналі вашого дистрибутива (наприклад, #suse, #kde-freebsd тощо) або у відповідному списку листування: відповідні адреси можна знайти на lists.kde.org або на форумі.
 • Передусім будьте терплячі і ввічливі. Пам’ятайте, що люди, які допомагають вам, не отримують за це грошей, вони могли б витратити свій час на якісь інші корисні чи приємні речі замість того, щоб допомагати вам.

Якщо ваші проблеми пов’язано з відтворенням звуку, вам варто спочатку ознайомитися з розділом щодо проблем зі звуком.

Якщо ваше питання пов’язано з розробкою, будь ласка, ознайомтеся з вмістом цієї сторінки щодо внесків до KDE TechBase.

Оскільки розробка KDE ніколи не зупиняється, часто до програм вносяться зміни, отже не дивуйтеся, якщо ці зміни не описано у письмових джерелах. Запитайте у IRC на форумі або у списку листування. Коли ви отримаєте відповідь, створіть обліковий запис на UserBase і додайте вашу інформацію на відповідну сторінку. Окрім того, що ви дізнаєтеся щось самі, ви зможете допомогти дізнатися про це іншим користувачам

Форуми

Ще одним чудовим місцем для пошуку допомоги є форум спільноти KDE. Розпочати варто з пошуку на форумі. Ймовірно, відповідь на ваше питання вже було дано. Якщо нічого корисного знайти не вдасться, знайдіть відповідну гілку і створіть нове обговорення. Можливо, ви не отримаєте негайної відповіді, тому вам варто буде слідкувати за обговоренням. Пам’ятайте, що відповідь на ваше питання даватимуть такі самі користувачі, як і ви.

На форумі спільноти KDE передбачено можливість «керованого допису» (guided post), за допомогою якої ви можете задати питання, яке буде перенесено до відповідної гілки форуму, що збільшить шанси на те, що вам дасть відповідь знавець цього питання. Доступ до цієї можливості можна отримати за допомогою великої кнопки "New Post" на основній сторінці форуму. Якщо у вас виникають якісь сумніви щодо місця вашого питання, скористайтеся цією кнопкою.

На форумі передбачено чудові можливості з пошуку. Перед створенням допису спробуйте пошукати на форумі: можливо на ваше питання вже було дано відповідь. Крім того, ви можете знайти підказки, які допоможуть вам в усуванні вади. Якщо вам не вдасться знайти задовільної відповіді на ваше питання, створіть нову тему. Щоб виконати пошук, введіть ключові слова у верхньому правому куті сторінки форуму. Щоб скористатися додатковими можливостями з пошуку, натисніть посилання "Search", розташоване під банером "KDE Community Forums".

Якщо на ваше питання було отримано задовільну відповідь, позначте тему словом "solved" (розв’язано). Для цього потрібно зовсім трохи часу, але це дуже корисно для інших користувачів та персоналу форуму, оскільки таким чином ви повідомите про те, що питання можна розв’язати. Щоб позначити питання як таке, відповідь на яке знайдено, виберіть найкращу відповідь у гілці і натисніть зелену галочку поряд з нею. Якщо ви повернетеся до списку тем, ви зможете побачити цю зелену галочку поряд з пунктом теми.


У більшості дистрибутивів є власні форуми, на яких можна знайти цінні відповіді. Адреси таких форумів зазвичай вказано на сторінці дистрибутива.

Питання, пов’язані з роботою певних операційних систем

Ви можете задати питання, що стосуються використання Плазми у певній операційній системі у один з наведених вище способів, але якщо питання напряму не пов’язано із програмним забезпеченням KDE або KDE/GNU/Linux, навряд чи ви отримаєте відповідь. Якщо ваше питання напряму не пов’язано з KDE, будь ласка, не надсилайте його до «звичайних» списків листування KDE. Прикладами питань, які не стосуються безпосередньо KDE є: моя звукова картка не працює. Якщо у вас виникло подібне питання, спрямуйте його на сайти, присвячені підтримці користувачів відповідної системи. Наприклад, питання, пов’язані з GNU/Linux можна задати на www.linuxnewbie.org, або www.linuxnewbie.com, або у списку листування kde-linux, згаданому нами раніше.

Якщо ви не користуєтеся GNU/Linux, ви можете спробувати задати питання у списку листування kde-nonlinux (підписатися). Крім того, корисним буде пошук за допомогою вашого улюбленого рушія пошуку, зокрема Google, а також пошуки у архівах Usenet.

Крім того, значна частина дистрибутивів мають власні списки листування, якими можна скористатися для вирішення питань, пов’язаних з цими дистрибутивами. Докладніші відомості щодо цих списків листування можна знайти на веб-сайті вашого дистрибутива або за допомогою одного з рушіїв пошуку у вашій програмі для перегляду інтернету.

Якщо ви шукаєте пакунки пакунки, можете спробувати знайти їх на серверах ftp вашого дистрибутива, зокрема у розділах "contrib", а також на спеціалізованих серверах, зокрема rpmfind.net. Якщо це можливо, намагайтеся встановлювати лише пакунки з вашого дистрибутива і робити це за допомогою відповідних засобів дистрибутива.

Як повідомити про вади у KDE?

Сповіщення про вади є малим, але важливим варіантом участі у проекті KDE. Передбачено спеціальний сайт для повідомлення про вади та запити щодо нових функціональних можливостей KDE: bugs.kde.org. Єдиною вимогою для створення повідомлення є базові знання англійської мови. Якщо ви володієте такими знаннями, за допомогою додаткових настанов ви зможете створювати корисні звіти про вади, а отже допомогти спільноті KDE та покращити вашу робочу систему.

Спершу вам треба створити обліковий запис на сайті. Почніть створення з цієї сторінки. Після створення коректного облікового запису ви зможете створювати повідомлення про вади.

Існує дві основні ситуації, у яких варто створювати повідомлення про ваду:

 • Вами виявлено функціональну можливість програми, яка не працює належним чином або не працює взагалі, має помилкове компонування або недостатні можливості… У такому разі скористайтеся пунктом меню Довідка -> Надіслати звіт про помилку.... Відповідна програма спрямує вас на bugs.kde.org. Частину потрібних для звіту даних буде визначено автоматично, зокрема номер версії програми.
 • Вікно вашої програми зникає, замість нього з’являється вікно з назвою «Обробник аварій KDE». Не лякайтеся! Вікно програми, що відкрилося допоможе вам створити дієвий звіт про аварію. За допомогою посилання у цьому діалоговому вікні «Дізнатися більше про звітування» ви можете ознайомитися з діями, які буде виконано. Якщо ви вирішите створити повідомлення про ваду, натисніть кнопку Повідомити про ваду. У створенні повідомлення вам допоможе покрокова допоміжна програма. Для визначення даних аварії вам доведеться встановити пакунки зневаджування (вони потрібні для створення зворотного трасування).

Скористайтеся наведеними нижче порадами щодо створення корисних звітів про вади:

 • Пишіть англійською. Перемкнути мову інтерфейсу будь-якої програми KDE можна за допомогою пункту меню Довідка -> Перемкнути мову програми.... Скористайтеся цим пунктом для перемикання інтерфейсу програми на американську англійську. Перезапустіть програму. Англійський інтерфейс допоможе вам краще пояснити що сталося.
 • Висловлюйтесь конкретніше. Використовуйте для повідомлення про непов’язані між собою вади у окремих звітах про вади. Не змішуйте у одному звіті про вади повідомлення про різні проблеми.
 • Наводьте точні пояснення. Вкажіть кроки, за допомогою яких можна відтворити ваду. Так ви полегшите завдання з визначення джерела проблеми.
 • Додавайте знімки вікон: іноді одне зображення варте тисячі слів, отже до звіту про ваду варто додати знімок вікна програми. Для створення знімків вікон ви можете скористатися KSnapshot. Крім того, не надавайте посилань на зображення, строк зберігання яких на сервері є нетривалим. Краще скористайтеся посиланням для долучень у нижній частині сторінки звіту про ваду.
 • Додайте дані зворотного трасування до звіту про ваду у полі коментаря. За допомогою даних зворотного трасування ви спростите пошук дублікатів вашого звіту (не долучайте дані зворотного трасування як текстовий файл).
 • Відокремлюйте факти від ваших розмірковувань: вам слід лише описати проблему. Якщо цю проблему пов’язано з компонуванням вікна програми, додайте ескіз зміненого інтерфейсу.

Якщо ви тестуєте версію зі сховища коду (trunk) або тестову версію (beta) і при цьому використовуєте значення параметрів попередньої версії, варто спробувати відтворити проблему на новому обліковому записі користувача.

Крім того, вам варто знати, що на форумі KDE є розділ, присвячений тестовим випускам.

Чудові настанови зі створення звітів щодо вад можна знайти тут.


Як відкрити консоль?

Зазвичай, під час обговорення проблеми у IRC або списку листування ті, хто намагається відповісти на ваше питання, просять вас відкрити консоль (open a console). Консоль — це текстове вікно, яким ви можете скористатися для того, щоб віддати певні команди вашому комп’ютеру. Відкрити консоль можна у наведений нижче спосіб. Натисніть комбінацію клавіш Alt + Space. Програма відкриє віконечко з рядком для введення тексту. Введіть

konsole

У відповідь система відкриє консоль. Якщо консоль не буде відкрито, у вашій системі її не встановлено. У такому разі натисніть комбінацію клавіш Alt + F2 і виведіть команду

xterm


Повернутися до сторінки Отримання_довідки