Plasma/SistemÇekmecesi

From KDE UserBase Wiki
This page is a translated version of the page Plasma/SystemTray and the translation is 90% complete.
Outdated translations are marked like this.
Sistem Çekmecesi gereci, sistem bilgisi, bildirimler ve hizmetleri gösteriyor

Özellikler

  • Sistem bilgisini görüntüler
  • Aygıt Bildirici ve Bildirimler gereçlerini tutar
  • Arkaplanda çalışan uygulamalarla etkileşimde olmanızı sağlar
  • Bilgisayarınıza bağlı aygıtlarla etkileşimde olmanızı sağlar
  • Uygulamanın durumu hakkında bilgi almak için üzerine fare ile gelin

Sistem Çekmecesi Gereci

Sistem Çekmecesi, normal olarak standart panelin sağında bulunan bir gereçtir. Genellikle Bildirimler, Aygıt Bildirici, Klipper, KMix, Bluetooth aygıtları ve yazıcılar gibi harici donanımların arayüzlerini tutan bir gereçtir. Diğer uygulamalar da Sistem Çekmecesini kullanabilir.

Sistem Çekmecesi içindeki bir uygulamayla etkileşebilmek için simgesine sağ tıklayın (Klipper için sol tıklamanız gerekiyor). Bazı durumlarda simgesine tıklayarak uygulamanın bir penceresini gösterebilirsiniz. Bazı simgeler ise, hizmetin etkin olmadığından veya gizlenmek üzere yapılandırıldığından gizli olabilir. Gizli simgeleri her zaman ile gösterebilirsiniz.

Ayarlar

Sistem Çekmecesi bir gereç olduğundan, başka bir panele, masaüstüne veya herhangi bir Plasma biriktiricisine yerleştirebilirsiniz. Seçenek iletişim kutusuna ulaşmak için Sistem Çekmecesi içinde hizmet simgeleri dışındaki herhangi bir yere tıklayın; örneğin: üzerine.

Göster sayfasında, Sistem Çekmecesi içerisinde görmek istediğiniz öğe kategorilerini seçebilir ve Diğer Öğeler listesindeki daha fazla hizmeti etkinleştirebilirsiniz.

Girişler sayfasında, Sistem Çekmecesi içerisinde gösterilebilen tüm hizmetlerin listesini göreceksiniz. Seçtiğiniz her öğe Görünürlük altında gösterilmelidir. Üç seçenek bulunmaktadır.

  • Otomatik, hizmetin sadece etkin olduğunda gösterilmesi demektir
  • Gizli simgenin her zaman gizli olması demektir
  • Her Zaman Görünür, hizmet etkin olmasa bile simgenin gösterilmesini sağlayacaktır.