Amarok

From KDE UserBase Wiki
Revision as of 18:27, 22 September 2010 by FuzzyBot (talk | contribs) (Updating to match new version of source page)
Amarok to menedżer muzyki dla środowiska KDE


 See footnote

Amarok to wolny, wielo-platformowy, wszechstronny, zaawansowany i bogaty w funkcje odtwarzacz muzyczny. Ułatwia zarządzanie kolekcją, automatycznie pobiera dodatkowe informacje o utworach takie jak okładki i jest kompatybilny z takimi serwisami jak Jamendo, Last.fm, Magnatune i Librivox. Jest całkowicie konfigurowalny, pozwalając użytkownikom dostosować jego wygląd do ich potrzeb. Aktualną stabilną wersją programu jest 2.3.1.

Nowi użytkownicy programu Amarok mogą być zainteresowani przeczytaniem Przewodnika dla początkujących.

Template:Porada

Interfejs programu

Domyślnie Amarok uruchamia się w widoku trój-kolumnowym.

Lewa kolumna (Źródła mediów)

Kolumna Źródła mediów jest miejscem dostępu do lokalnej kolekcji muzycznej a także innych usług:
  • Muzyka lokalna to dostęp do lokalnej kolekcji i podłączonych urządzeń – jak odtwarzacze mp3 i CD.
  • Internet daje dostęp do usług, które zostały włączone w programie. Można tutaj przeglądać listę stacji radiowych i podcastów; słuchać/subskrybować je, zarządzać kontem last.fm, kupować muzykę ze sklepów on-line takich jak Magnatune oraz ściągać muzykę niezależnych artystów z Jamendo. Sekcja
  • Listy umożliwia tworzenie i zarządzanie Dynamicznymi listami odtwarzania, daje dostęp do Zapisanych list odtwarzania a także Generatora automatycznych list odtwarzania.
  • Sekcja Pliki zawiera wbudowaną przeglądarkę plików,
  • a Podcasty umożliwia subskrypcję podcastów

Środkowa kolumna (Kontekst)

To właśnie tutaj wyświetlane są wszystkie informacje. Środkowa kolumna zawiera 3 aplety, które wyświetlają informacje kontekstowe na temat aktualnego odtwarzanego utworu. Wyświetlają one takie informacje jak notowanie utworu, punktację i licznik odtworzeń, które pochodzą z apletu Bieżący utwór (lub listę ostatnio odtworzonych utworów, jeśli żaden utwór nie jest odtwarzany), Słowa utworu i stronę artysty na Wikipedii. Można dodać więcej apletów, usuwać i przemieszczać je za pomocą menu Konfiguruj aplety, które znajduje się na dole kolumny.

Prawa kolumna (Lista odtwarzania)

Amarok posiada najbardziej konfigurowalną listę odtwarzania spośród wszystkich dostępnych odtwarzaczy muzycznych. Użytkownik ma ogromną możliwość jej kształtowania. Domyślnie program zawiera 3 zdefiniowane układy listy, które można wykorzystać do tworzenia własnych. Listy odtwarzania mogą być tworzone dynamicznie za pomocą różnych zestawów. Można tworzyć je za pomocą Generatora Automatycznych list odtwarzania; odtwarzać losowo, powtarzać, zapisywać w celu późniejszego użycia a także dodawać utwory do kolejki.

Cechy programu

Odtwarzanie muzyki

Amarok obsługuje większość popularnych formatów muzycznych. Rzeczywista lista formatów jest zależna od kodeków dostępnych w systemie i używanego serwera dźwięku. Program obsługuje także tradycyjne listy odtwarzania: można je tworzyć, zapisywać i wczytywać.

Obsługa urządzeń

Amarok obsługuje dużą ilość urządzeń takich jak iPody, MTP czy UMS.

Przycisk Widok złączony, który znajduje się na górze kolekcji pozwala na połączenie kolekcji muzycznych. Oznacza to, że utwory z kolekcji lokalnej, płyty CD, odtwarzacza mp3, itd. będą pokazane jako jedna kolekcja. Przycisk ten jest przełącznikiem, więc można powrócić do oddzielnych kolekcji.

Konfigurowalny Kontekst

Kontekst, znajdujący się w środkowej kolumnie potrafi automatycznie pobierać informacje (okładka albumu, słowa piosenki lub informacje z Wikipedii) z Internetu na temat aktualnie odtwarzanego utworu i wyświetlać je. Jest to unikatowa funkcja serii Amarok.

Więcej usług internetowych

Amarok daje dostęp do bogactwa multimediów Internetu.
  • Dzięki dostępowi do takich usług jak serwer muzyki Ampache i mp3tunes można słuchać muzyki z całego świata.
  • Można przeglądać i kupować muzykę ze sklepu Magnatune.
  • Używając serwisu Jamendo można słuchać i ściągać muzykę od niezależnych artystów, których można wesprzeć dotacją.
  • Dzięki integracji z serwisem last.fm można scrobblować utwory, używać statystyk, a abonenci mogą bezpośrednio z programu Amarok słuchać radia według gustu.

A to tylko początek! — bo można dodać więcej usług za pomocą Menadżera skryptów.

Menadżer skryptów

Skrypty to dodatki, które rozszerzają funkcjonalność Amaroka w innowacyjny sposób. Menadżer skryptów pozwala na instalowanie/usuwanie lub włączanie/wyłączanie zainstalowanych skryptów. Funkcja Pobierz więcej skryptów daje możliwość pobrania nowych skryptów tworzonych przez innych użytkowników

Menadżer okładek

Kolekcję muzyczną można przeglądnąć za pomocą świetnego Menadżera okładek. Wyświetla on okładki albumów a także pozwala na pobranie ich z różnych źródeł.

Notowania i punktacja utworów

Amarok pozwala na ocenianie utworów. Program obsługuje notowania w formie ½⋅✩. Potrafi wyliczyć punktację na podstawie częstotliwości słuchania i pomijania utworu.

Wyskakujące menu

to innowacyjny interfejs, który oferuje kontekstowe opcje (takie jak w menu kontekstowym - prawy przycisk menu) na które można upuścić utwór. Chwyć utwór a menu kontekstowe pojawi się w środkowej kolumnie!

Konfigurowalny układ listy odtwarzania

Lista odtwarzania jest bardzo konfigurowalna i może przedstawiać informacje w dowolny sposób. Osoby przyzwyczajone do Układu arkusza z Amaroka 1.x i innych odtwarzaczy muzycznych mogą go używać w programie. Układ listy odtwarzania pozwala także zapisać i eksportować obecną listę.

Dynamiczne listy odtwarzania

Amarok pozwala tworzyć losowe listy odtwarzania na podstawie różnych kryteriów (Zestaw proporcjonalny lub Zestaw rozmyty). Dla przykładu możliwe jest stworzenie listy, która będzie zapełniana utworami ocenionymi 3 gwiazdkami, które pochodzą z roku około 1967!

Tryb Replay Gain

Amarok obsługuje tag gain osadzony w plikach, dostosowując głośność utworu do jednego poziomu.

Odkryj na nowo muzykę!

Porady i najczęściej zadawane pytania (FAQ)

W przypadku gdy większość muzyki jest rozpoznana przez program, lecz program nie potrafi wczytać muzyki z niektórych katalogów, należy odtworzyć konsolę i wpisać

touch katalog

gdzie katalog to ścieżka do katalogu z którym jest problem. Następnie należy wybrać Ustawienia -> Konfiguracja: Amarok... w głównym menu, otworzyć Kolekcja -> Przeskanuj całą kolekcję. Katalog powinien być teraz widoczny.

Więcej informacji



Support for this application can be found from the project's home page