Amarok

From KDE UserBase Wiki
Revision as of 14:29, 6 September 2020 by FuzzyBot (talk | contribs) (Updating to match new version of source page)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Amarok to menedżer muzyki dla środowiska KDE

Amarok to wolny, między-platformowy, wszechstronny, zaawansowany i bogaty w funkcje odtwarzacz muzyczny. Ułatwia zarządzanie kolekcją, automatycznie zbiera informacje i okładki i jest kompatybilny z takimi serwisami jak Jamendo, Last.fm, Magnatune i Librivox. Jest całkowicie konfigurowalny, pozwalając użytkownikom modyfikować jego wygląd do własnych potrzeb. Aktualną stabilną wersją programu jest 2.8.

Nowi użytkownicy programu Amarok mogą być zainteresowani przeczytaniem Przewodnika dla początkujących lub przeglądnąć kompletny podręcznik.

Tip

Kliknij obraz by go powiększyć


Interfejs


Domyślnie Amarok uruchamia się w widoku trój-kolumnowym.


Lewa kolumna (Źródła mediów)

Kolumna Źródła mediów jest miejscem dostępu do lokalnej kolekcji muzycznej a także innych usług: Muzyka lokalna to dostęp do lokalnej kolekcji i podłączonych urządzeń jak odtwarzacze mp3 i CD.
Internet umożliwia dostęp do usług, które zostały włączone. Można tutaj przeglądać listę stacji radiowych i podcastów; słuchać/subskrybować je, zarządzać kontem last.fm, kupować muzykę ze sklepów on-line takich jak Magnatune oraz ściągać muzykę niezależnych artystów z Jamendo.
Sekcja Listy umożliwia tworzenie i zarządzanie Dynamicznymi listami odtwarzania, daje dostęp do Zapisanych list odtwarzania a także Generatora automatycznych list odtwarzania.
Sekcja Pliki zawiera zintegrowaną przeglądarkę plików, a Podcasty umożliwia subskrypcję podcastów

Środkowa kolumna (Kontekst)

To właśnie tutaj wyświetlane są wszystkie informacje. Środkowa kolumna zawiera aplety, które wyświetlają informacje kontekstowe na temat aktualnego odtwarzanego utworu.
Wyświetlają one takie informacje jak notowanie utworu, punktację i licznik odtworzeń, które pochodzą z apletu Bieżący utwór lub listę ostatnio odtworzonych utworów, jeśli żaden utwór nie jest odtwarzany, Słowa utworu i stronę artysty na Wikipedii.
Można dodać więcej apletów, usuwać i przemieszczać je za pomocą menu Konfiguruj aplety, które znajduje się na dole kolumny.

Prawa kolumna (Lista odtwarzania)

Amarok posiada najbardziej konfigurowalną listę odtwarzania spośród wszystkich odtwarzaczy muzycznych. Użytkownik ma ogromną możliwość kształtowania jej.
Domyślnie program zawiera 3 zdefiniowane układy listy, które można wykorzystać do tworzenia własnych. Listy odtwarzania mogą być tworzone dynamicznie za pomocą różnych zestawów. Można tworzyć je za pomocą Generatora Automatycznych list odtwarzania; odtwarzać losowo, powtarzać, zapisywać w celu późniejszego użycia a także dodawać utwory do kolejki.

Cechy programu

Odtwarzanie muzyki

Amarok obsługuje większość popularnych formatów muzycznych.
Rzeczywista lista formatów jest zależna od kodeków dostępnych w systemie i użycia serwera dźwięku. Program obsługuje także tradycyjne listy odtwarzania: można je tworzyć, zapisywać i wczytywać.

Obsługa urządzeń

Amarok obsługuje dużą ilość urządzeń takich jak iPody, MTP czy UMS.

Przycisk Scalony widok, który znajduje się na górze kolekcji pozwala na połączenie kolekcji muzycznych. Oznacza to, że utwory z kolekcji lokalnej, płyty CD, odtwarzacza mp3, itd. będą pokazane jako jedna kolekcja. Przycisk ten jest przełącznikiem, więc można powrócić do oddzielnych kolekcji.

Konfigurowalny Kontekst

Kontekst, znajdujący się w środkowej kolumnie potrafi automatycznie zbierać informacje (okładka albumu, słowa piosenki lub informacje z Wikipedii) z Internetu na temat aktualnie odtwarzanego utworu i wyświetlać je. Jest to unikatowa funkcja serii Amarok.

Więcej usług internetowych

Amarok umożliwia dostęp do bogactwa multimediów Internetu. *Dzięki dostępowi do takich usług jak serwer muzyki Ampache i mp3tunes można słuchać muzyki z całego świata.

Można przeglądać i kupować muzykę ze sklepu Magnatune.

  • Używając serwisu Jamendo można słuchać i ściągać muzykę od niezależnych artystów, których można wesprzeć dotacją.
  • Dzięki integracji z serwisem last.fm można scrobblować utwory, używać statystyk, a abonenci mogą bezpośrednio z programu Amarok słuchać radia według gustu.
  • Zależnie od regionu możesz mieć dostęp do sklepu muzycznego Amazon MP3.

A to tylko początek! — bo można dodać więcej usług za pomocą Menadżera skryptów.

Informacja

There are many scripts available through the scripts manager. Go to Settings -> Configure Amarok... -> Scripts -> Manage Scripts and browse the list of available scripts. You can narrow the choices by entering a phrase in the search box. When you have found a script that you want to try, just click the Install button next to it. The next time you run Amarok, you will find the script listing a number of streams in the Internet section of the Media Sources pane.


Menadżer skryptów

|Skrypty to dodatki, które rozszerzają funkcjonalność Amaroka w innowacyjny sposób. Użyj opcji Ustawienia -> Ustawienia Amarok... -> Skrypty -> Zarządzaj skryptami, aby otworzyć okno 'Instalatora dodatków Amarok.

Menadżer okładek

Kolekcję muzyczną można przeglądnąć za pomocą świetnego Menadżera okładek. Wyświetla on okładki albumów a także pozwala na ściągnięcie ich z różnych źródeł.

Notowania i punktacja utworów

Amarok pozwala na ocenę utworów. Program obsługuje ½⋅✩ notowania. Potrafi wyliczyć punktację na podstawie częstotliwości słuchania i pomijania utworu.

Wyskakujące menu

|to innowacyjny interfejs, który oferuje kontekstowe opcje (takie jak w menu kontekstowym - prawy przycisk menu) na które można upuścić utwór. Chwyć utwór a menu kontekstowe pojawi się w środkowej kolumnie!

Konfigurowalny układ listy odtwarzania

Lista odtwarzania jest bardzo konfigurowalna i może przedstawiać informacje w dowolny sposób. Osoby przyzwyczajone do Układu arkusza z Amaroka 1.x i innych odtwarzaczy muzycznych mogą go także uzyskać w programie. Układ listy odtwarzania pozwala także zapisać i eksportować obecną listę.

Dynamiczne listy odtwarzania

thumb200px
thumb200px
Amarok pozwala tworzyć losowe listy odtwarzania na podstawie różnych kryteriów. Dla przykładu możliwe jest stworzenie listy, która będzie zapełniana utworami ocenionymi 3 gwiazdkami, które powstały około roku 1967!

Tryb Replay Gain

Amarok obsługuje tag Replay Gain osadzony w plikach, dostosowując głośność utworów do wspólnego poziomu.

Odkryj na nowo muzykę!

Jeśli masz problemy

  • Możesz znaleźć odpowiedź na stronie FAQ.
  • Możesz też uzyskać wsparcie bezpośrednie na kanale #amarok w sieci irc.freenode.net. Zadaj pytanie i bądź cierpliwy, jak tylko na kanale znajdzie się ktoś, kto może Ci pomóc to na pewno dostaniesz odpowiedź. Mamy także kanały zlokalizowane, wejdź na kanał #amarok.de aby pytać w języku niemieckim, na #amarok.fr dla pytań w językufrancuskim, a także #amarok.es dla pytań po hiszpańsku.

Więcej informacjiSupport for this application can be found from the project's home page