Živá CD - způsob, jakým si vybrat vaši distribuci

From KDE UserBase Wiki
Revision as of 06:24, 29 September 2022 by FuzzyBot (talk | contribs) (Updating to match new version of source page)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

Živá CD (Live CD) umožňují běžně otestovat poslední stabilní verzi KDE bez potřeby instalovat Linux, nebo měnit vaše existující soubory. Tyto distribuce se spustí kompletně z CD a neměn váš harddisk. Lze je také spustit na počítačích s Windows, bez jakéhokoliv rizika. Všechna uvedená CD jsou volně k dispozici ke stažení.

KDE Neon

KDE Neon je projekt KDE, který poskytuje poslední verze softwaru KDE, postavených na poslední LTS verzi Ubuntu. Existují dvě verze KDE Neon: Uživatelská edice (User Edition), která přichází s posledně vydanými verzemi softwaru KDE a Vývojářská edice (Developer Edition), která je založená na softwaru KDe před vydáním (pre-release). S Vývojářskou edicí se můžete rozhodnout, zda budete využívat stabilní, nebo nestabilní větve.

Domovská stránka

Kubuntu LiveCD

Kubuntu je komunitní distribuce založená na Ubuntu.

Domovská stránka

OpenSUSE

openSUSE již nenabízí živá CD jejich běžných distribucí. Nicméně existují živá CD založená na běžných distribucích s použitím nejnovějších verzí softwaru KDE:

openSUSE Argon je založen na openSuse Leap (stabilní distribuce) zatímco openSuse Krypton je založen na openSUSE Tumbleweed (rolling distribuce).

Stáhnout

Fedora

Rychle se rozvíjející distro, zaměřené na uživatele, kteří chtějí nejnovější a nejlepší ve světě FOSS. Fedora KDE běžně disponuje nejnovější stabilní verzí KDE, beta verze lze běžně doinstalovat z externích repozitářů.

Stránka s odkazy ke stažení Fedory

Fedora Kinoite

Fedora Kinoite is an immutable desktop operating system aimed at good support for container-focused workflows.

Homepage

Mageia

Mageia je komunitní distribuce a je forkem Mandriva Linuxu.

Domovská stránka

Netrunner

Netrunner je založen na Kubuntu s hlavním zaměřením na KDE s ambicí být operačním systém jak pro začátečníky, tak pro experty.

Domovská stránka

KaOS

KaOS je "rolling release" distribuce zaměřená na KDE.

Domovská stránka

PCLinuxOS

Založeno na Mandraku (nyní znám jako Mandriva).

Domovská stránka

SuperX

Indický projekt SuperX založený na Ubuntu. Ze stránky distribuce: SuperX používá upravenou verzi KDE a je zaměřen na začátečníky, občasné uživatele a bussines s dobře podporovaným uživatelsky přátelským Linuxem.

Domovská stránka

ROSA

ROSA je Ruská společnost, nabízející jejich enterprise řešení ROSA Marathon 2012 ke stažení. Nová ROSA Desktop.Fresh edice je zaměřena na běžné uživatele.

Pisi Linux

Pisi Linux je Turecký projekt postavený na původním projektu Pardus. Pisi Linux je komunitní projekt.

Domovská stránka

OpenMandriva Lx

OpenMandriva Lx jde o komunitní projekt, který se zaměřuje na začátečníky, ale také obstarává pokročilé uživatele.

Domovská stránka

Porteus

Připraven na spuštění z USB flash disku. Porteus je malý a rychlý komunitní projekt založený na Slackware.

Domovská stránka

Neptune

Další distribuce s oficiální podporou KDE, založená na Debianu.

Domovská stránka

MX Linux

Starting with release 19.2, which was released on August 15, 2020 MX Linux is also available with KDE Plasma. MX Linux is a cooperative venture between the antiX and former MEPIS communities using best tools and talents from each distro. It is a midweight OS designed to combine an elegant and efficient desktop with simple configuration, high stability, solid performance and medium-sized footprint. On MX Linux systemd is not used by default. However it can be enabled, if you prefer to use it.[1]

Homepage

Nitrux

Based on Debian, Nitrux offers an up-to-date Plasma desktop, showcases the Maui apps, and emphasizes AppImages to manage end-user software. Nitrux is also available in a version based on the Linux Libre kernel.

Homepage



Nová LiveCD se čas od času objevují. Pokud uslyšíte o novém distru a budete ho chtít vyzkoušet, podívejte se nejdřív na Internetu, jestli neexistuje i LiveCD verze.

  1. For details check the following entry on MX Linux wiki