Živá CD - způsob, jakým si vybrat vaši distribuci

This page is a translated version of the page Live CDs - a way to choose your distro and the translation is 95% complete.
Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Deutsch • ‎English • ‎Türkçe • ‎català • ‎dansk • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎português do Brasil • ‎română • ‎čeština • ‎Ελληνικά • ‎українська • ‎中文(中国大陆)‎ • ‎中文(台灣)‎ • ‎日本語

Živá CD (Live CD) umožňují běžně otestovat poslední stabilní verzi KDE bez potřeby instalovat Linux, nebo měnit vaše existující soubory. Tyto distribuce se spustí kompletně z CD a neměn váš harddisk. Lze je také spustit na počítačích s Windows, bez jakéhokoliv rizika. Všechna uvedená CD jsou volně k dispozici ke stažení.

KDE Neon

KDE Neon je projekt KDE, který poskytuje poslední verze softwaru KDE, postavených na poslední LTS verzi Ubuntu. Existují dvě verze KDE Neon: Uživatelská edice (User Edition), která přichází s posledně vydanými verzemi softwaru KDE a Vývojářská edice (Developer Edition), která je založená na softwaru KDe před vydáním (pre-release). S Vývojářskou edicí se můžete rozhodnout, zda budete využívat stabilní, nebo nestabilní větve.

Domovská stránka

Kubuntu LiveCD

Kubuntu je komunitní distribuce založená na Ubuntu.

Domovská stránka

OpenSUSE

openSUSE již nenabízí živá CD jejich běžných distribucí. Nicméně existují živá CD založená na běžných distribucích s použitím nejnovějších verzí softwaru KDE:

openSUSE Argon je založen na openSuse Leap (stabilní distribuce) zatímco openSuse Krypton je založen na openSUSE Tumbleweed (rolling distribuce).

Stáhnout

Fedora

Rychle se rozvíjející distro, zaměřené na uživatele, kteří chtějí nejnovější a nejlepší ve světě FOSS. Fedora KDE běžně disponuje nejnovější stabilní verzí KDE, beta verze lze běžně doinstalovat z externích repozitářů.

Stránka s odkazy ke stažení Fedory

Chakra

Původně založeno na Arch Linuxu, Chakra se výhradně zaměřuje na pracovní prostředí KDE. Také je možno doinstalovat aplikace třetích stran.

Domovská stránka

Mageia

Mageia je komunitní distribuce a je forkem Mandriva Linuxu.

Domovská stránka

Netrunner

Netrunner je založen na Kubuntu s hlavním zaměřením na KDE s ambicí být operačním systém jak pro začátečníky, tak pro experty.

Domovská stránka

KaOS

KaOS je "rolling release" distribuce zaměřená na KDE.

Domovská stránka

Sabayon

Sabayon je "rolling release" distribuce, možná není příliš vhodná pro začátečníky.

Domovská stránka

Korora

Korora se zaměřuje na jednoduchost pro začátečníky, ale je stále dobře využitelná i pro profesionály. Jde o komunitní projekt založen na Fedora Linuxu.

Vývoj ukončen ve 2018.

PCLinuxOS

Založeno na Mandraku (nyní znám jako Mandriva).

Domovská stránka

SuperX

Indický projekt SuperX založený na Ubuntu. Ze stránky distribuce: SuperX používá upravenou verzi KDE a je zaměřen na začátečníky, občasné uživatele a bussines s dobře podporovaným uživatelsky přátelským Linuxem.

Domovská stránka

ROSA

ROSA je Ruská společnost, nabízející jejich enterprise řešení ROSA Marathon 2012 ke stažení. Nová ROSA Desktop.Fresh edice je zaměřena na běžné uživatele.

Domovská stránka

Slax - Live CD

Založen na Slackware. S modulární strukturou a pseudo souborový CD systém. Slax lze spustit z USB flash disku. Slax nemá grafický instalátor. Pokud se rozhodnete nainstalovat Slax na váš počítač, musíte postupovat dle jednoduchých instrukcí v úvodní dokumentaci.

Domovská stránka

KXStudio

KXStudio se zaměřuje na audio a video produkci. V současnosti je založen na Ubuntu a využívá KDE, jako oficiální desktop.

Domovská stránka

Pisi Linux

Pisi Linux je Turecký projekt postavený na původním projektu Pardus. Pisi Linux je komunitní projekt.

Domovská stránka

OpenMandriva Lx

OpenMandriva Lx jde o komunitní projekt, který se zaměřuje na začátečníky, ale také obstarává pokročilé uživatele.

Domovská stránka

Porteus

Připraven na spuštění z USB flash disku. Porteus je malý a rychlý komunitní projekt založený na Slackware.

Domovská stránka

Neptune

Další distribuce s oficiální podporou KDE, založená na Debianu.

Domovská stránkaNová LiveCD se čas od času objevují. Pokud uslyšíte o novém distru a budete ho chtít vyzkoušet, podívejte se nejdřív na Internetu, jestli neexistuje i LiveCD verze.


This page was last edited on 10 July 2020, at 22:04. Content is available under Creative Commons License SA 4.0 unless otherwise noted.