Uygulamalar

From KDE UserBase Wiki
This page is a translated version of the page Applications and the translation is 70% complete.
Outdated translations are marked like this.

KDE Uygulama Kataloğu

Applications
Applications

KDE topluluğu, neredeyse her türlü gereksinim ve ilgi için yüzlerce uygulamanın üzerinde gelir. Fotoğraf koleksiyonunuzu düzenlemeden, resimleri görüntüleme ve düzenlemeye kadar uygulama var. Müzik koleksiyonunuzu düzenlemek veya video oynatmak için programlar var. Öğrenciler ve öğretmenler için eğitimsel yazılımlar olduğu gibi, sizi saatlerce eğlendirecek oyunlar da var. KDE'nin yazılım derlemeleri hatta kendi ofis ve üretilebilirlik setleriyle birlikte gelir.


Eğer bu yeterli değilse, denemeniz ve kullanmanız için KDE-Apps.org adresinde yüzlerce uygulama var.

Ayrıca uygulama eşlenik tablosunda size gerekeni bulabilirsiniz.

Masaüstü

Bu uygulamalar temel bir Masaüstü'nün temel işlevselliğini isteğinize göre yönetmenizi ve özelleştirmenizi sağlayacak gücü sağlar. Bunlar muhtemelen en çok kullanılan programlardır ve günlük görevlerde kullanıyor olacaksınız.

Bu günlerde hiçbir bilgisayar adada değil. KDE, diğer bilgisayarlardan veri almanıza veya bilgisayarlara veri göndermenize izin verecek bazı uygulamalar sunar. Gerek Internet'te, gerek yerel ağda, dünyaya erişim verir.

Eğer bir resim binlerce kelime değerinde ise, yüzlerce resim milyonları anlatır. KDE, görüntü ve resimlerinizi görmek ve düzenlemek, belge çeşitlerini görüntülemek ve kendi resimlerinizi oluşturmanız için programlar sunuyor.

Masaüstünüzü küçük ortam merkezine dönüştürün. Müziğinizi çalın, videolarınızı izleyin, koleksiyonlarınızı yönetin veya CD ya da DVD'lere yedekleyin. KDE'nin çoklu ortam seçimi ile deneyimlerinizi canlandırın.

KDE yazılımı ile organize olun! Standartlara uyumlu ofis, üretkenlik ve grup uygulamaları ve diğer kullanışlı araçlar ile, KDE yazılımı, sadece bilgisayarınızı değil; hayat ve işinizi de kontrol altına almanıza yardımcı olur.

KDE yazılımı sadece büyük insanlar için değil. Atomlar arasında, dünyanın çevresinde - hatta yıldızların ötesinde olsun; birçok eğitimsel yazılımımız çocuk ve öğrencilere daha parlak bir gelecek için yardımcı olmaktadır. Ayrıca öğretmen ve ailelere de yardım sunar.

Bilim

Veri çizdirme, grafik, benzetimler ve bilgi sistemleri - hepsi bizde var

KDE size bilgisayarınızın uzmanı olmanızı sağlayacak araçları vererek, kendi kalenizin kralı veya kraliçesi olun. Sistem izleyicilerinden, uçbirim ve sistem ayarlarına; KDE kontrolü almanızı sağlar.

KDE, masaüstünüze değer katan düzinelerce araç sunar. Büyük ve karmaşık olmayabilirler ancak bu araçlar kendilerinin sınıflarında, günlü hesaplamanızda güç ve kolaylık sağlarlar.

Hep çalışmak ve eğlenmemek stresli bir hayat yapar. Bu KDE'nin saatler boyu meşgul olduğunuzda bile eğlenmenizi sağlayacak oyun çeşitlerini sunmasının sebebi... Bir kart seçin, seken toplardan kaçının veya dünyayı fethedin: Tümünü bilgisayarınızdan yapın. Yalnız dikkatli olun; bağımlı olabilirsiniz.

KDE Yazılım Derlemesi gibi bir Ücretsiz Yazılım projesi, yazılım oluşturmak için gerekli araçlar olmadan tamamlanmış olmazdı. Bu zengin yazılım ekosistemi, programcının hayatını kolaylaştıracak dosya karşılaştırma araçlarından tam gelişmiş Gömülü Geliştirme Ortamları'na kadar uygulamaları barındırır.

Erişebilirlik

KDE topluluğu; yaşı, cinsiyeti, ırkı veya fiziksel durumu ne olursa olsun kullanıcılarını umursar. Fiziksel engelleri olan kullanıcıların bilgisayarlarını kolaylıkla ve etkin şekilde kullanabilmelerine olanak tanıyan dahili yardımcı uygulamalar ve tek çalışabilir uygulamalar sunmaktadır.