Глосарій

Jump to: navigation, search
This page is a translated version of the page Glossary and the translation is 100% complete.

Other languages:
català • ‎čeština • ‎dansk • ‎Deutsch • ‎Ελληνικά • ‎English • ‎español • ‎فارسی • ‎suomi • ‎français • ‎Bahasa Indonesia • ‎italiano • ‎日本語 • ‎Lëtzebuergesch • ‎Nederlands • ‎português • ‎português do Brasil • ‎русский • ‎svenska • ‎українська • ‎中文(中国大陆)‎ • ‎中文(台灣)‎

На цій сторінці наведено нетехнічну довідку, а також посилання на ресурси з докладнішими відомостями або демонстраціями. Див. також незнайомі терміни.

Загальний огляд

За допомогою Візуального путівника KDE 4.3 і демонстрації 4.3 ви зможете познайомитися з можливостями KDE 4.

Призначенням наведеного нижче глосарію є спрощення орієнтування серед усіх цих нових термінів та концепцій. У деяких випадках наведено порівняння відповідних компонентів у KDE 3 і у KDE 4.

Простори дій

Простори дій – це набори віджетів Плазми з власними шпалерами. Вони чимось нагадують віртуальні стільниці, хоча і не є їх копією.
Наприклад, у вас може бути «робочий простір дій» з показом подач rss, нотатником з завданнями, віджетом «Перегляд тек», на якому розташовано пов’язані з роботою файли, та невиразними шпалерами.
Поряд з цим простором дій у вас може бути простір дій для відпочинку, де буде розташовано мініатюри ваших сімейних фотографій, подачі rss з ваших улюблених блогів, віджет «Перегляд тек» з вашою збіркою фільмів, аплет twitter і, звичайно ж, ті самі шпалери з Iron Maiden, які вам подобаються ще з ранніх 80-их.
О 17:00 ви одним рухом можете перемкнутися з робочого простору дій на простір дій для відпочинку.
Докладніше:
Як створити простір дій?

Akonadi

Механізм доступу до сховища даних для всіх даних особистого керування даними (PIM) у KDE 4. Єдина система зберігання і отримання даних уможливлює ефективність та масштабованість недосяжну у KDE 3, де у кожного з компонентів PIM була власна система зберігання даних. Зауважте, що використання Akonadi не змінює формату зберігання ваших даних (vcard, iCalendar, mbox, maildir тощо) — система просто надає програмам нові можливості щодо доступу і оновлення цих даних.
Основною метою розробки і створення Akonadi є технічна: створення єдиного механізму доступу до особистих даних (записів контактів, календарів, електронної пошти) з різноманітних програм (наприклад, kmail, kword). Ніяких особливих переваг для користувачів система на початковому етапі не надає, вона лише надає змогу не дублювати код розробникам.
Іншою причиною створення системи було вилучення з програм з графічним інтерфейсом можливостей безпосереднього доступу до зовнішніх ресурсів, зокрема серверів електронної пошти. Ці можливості були основним джерелом звітів щодо вад та реалізації можливостей у минулих версіях.
Докладніше:
Akonadi — KDE PIM
Вікіпедія — Akonadi
Techbase — Akonadi

aRts

Оболонка для роботи зі звуковими даними у KDE 2 і 3. Робота оболонки у режимі єдиного завдання могла спричиняти проблеми, коли джерел звуку було декілька. У робочому просторі Плазми цю оболонку замінено на Phonon

Докладніше:

Вікіпедія — aRts
Домашня сторінка aRts

Повернутися до сторінки вступу

Докладніші відомості:

Baloo

Контейнер

Контейнер — це верхній рівень групування віджетів. У кожному контейнері передбачено власне компонування і власні налаштування для його набору віджетів, незалежні від інших контейнерів.
У результаті ви можете впорядковувати віджети у контейнері за їх значимістю для виконання ваших завдань, а не за певним набором шаблонів впорядкування каталогів.

D-Bus

Система обміну повідомленнями між службами. Цю систему було розроблено Red Hat®. На її розробку значно вплинула система KDE DCOP, яку і було замінено новітньою системою.
Докладніше:
FreeDesktop.org: Для чого призначено D-Bus?
Вікіпедія — D-Bus

Dolphin

Типовий інструмент керування файлами у KDE4. Передбачено бічну панель, послідовну навігацію теками та навігацію за адресами. Можливий поділ області перегляду на окремі ділянки, окремі області перегляду можна розташовувати у окремих вікнах. За допомогою бічної панелі програми можна виконувати монтування та демонтування пристроїв USB. На бічну панель можна додавати пункти бажаних каталогів. Передбачено також деревоподібний перегляд структури каталогів.
Докладніше:
Вікіпедія — Dolphin
Дорога до KDE 4: Dolphin і Konqueror
Ars Technica: Перший погляд на Dolphin
Підручник з Dolphin

Розширювач

Розширювачі — це особливий різновид контекстних вікон, які можуть відкриватися, наприклад, з панелі Плазми. У розширювачів можуть бути частини, які можна від’єднати. Розширювачі з’явилися у Плазма KDE 4.2. Kuiserver (інтерфейс, який керує всіма завданнями, що виконуються досить довго і збирає їх записи до єдиного вікна) використовує розширювачі для показу поступу виконання окремих завдань.
Докладніше:
Елементи Плазми

Луска (Flake)

Flake — це бібліотека, що використовується у KOffice і Calligra. У цій бібліотеці передбачено форми для показу вмісту та інструменти для керування цим вмістом. Форми можна збільшувати або обертати, а також об’єднувати у єдину форму, яку може обтікати текст.
Докладніше:
Вікі спільноти KDE - Flake

Отримання нових даних

Отримання нових даних (Get Hot New Stuff або GHNS) — це відкритий стандарт, який спрощує користувачам звантаження та встановлення різноманітних додаткових даних програм. Реалізація GHNS у KDE використовується для даних Плазми (наприклад, для звантаження нових тем стільниці), а також для звантаження даних багатьох програм та віджетів.
Докладніше:
Домашня сторінка GHNS
Стаття про GHNS у KDE 4

Домашній каталог

Місце у системі, де зберігаються всі ваші файли. Ви можете записувати файли і поза цим каталогом, але всі програми налаштовано на те, щоб пропонувати вам виконувати запис саме до цієї теки. Вам буде простіше працювати з комп’ютером, якщо ви зберігатимете свої файли саме у цій теці.
Докладніше:
Вікіпедія

KControl

Центр керування KDE, за допомогою якого можна було виконати налаштування KDE 3. У KDE 4 його замінила програма Системні параметри.

KDOM

Модуль KPart, який виконує функції показу KHTML DOM (Document Object Model або об’єктної моделі документа) для всіх програм, які ним користуються. На основі KDOM у KDE 4 побудовано KSVG2.

KHTML

KHTML — це рушій показу HTML для стільниці KDE, який використовує переглядач інтернету KDE, Konqueror. У рушії передбачено KPart, за допомогою якого всі програми KDE здатні показувати дані з інтернету. Крім того, у KDE 4 буде впроваджено Qt WebKit для Плазми і інших програм.

Kicker

У KDE 3 рухома панель, розташована зазвичай у нижній частині екрана (її також іноді називають просто панеллю), де було розташовано інструменти запуску програм, пейджер і кнопки запуску програм. Див. Панель.

Kickoff

у KDE 4 (та деяких пізніх версіях KDE 3) меню запуску впорядковано за функціональними групами. Замість «Програм, які використовуються найчастіше» у класичному меню, ви побачите пункт «Улюблені», саме до нього додаватимуться нові програми. За допомогою клацання правою кнопкою миші ви зможете додавати програми на стільницю або панель. Доступ до програм, які ви використовуєте нечасто можна отримати за допомогою панелі пошуку. Можливе використання інших меню, оскільки у KDE 4 може бути використано декілька інструментів запуску програм, якщо це потрібно.
Докладніше:
Демонстрація можливостей Kickoff
Документація з компонування

KJS

Рушій JavaScript KDE.

KInfoCenter

Kinfocenter починав своє життя як частина Kcontrol і став окремою програмою лише у KDE 3.1. У KDE 4 цю програму замінено модулями, налаштованими у Системних параметрах, особливо модулямиSolid

Докладніше:

KInfoCenter
Вікіпедія — KInfoCenter

KIO

Оболонка вводу-виводу KDE (KDE Input/Output) є єдиним API для роботи з файлами, на локальній або віддаленій системі. Крім того, за допомогою окремих підлеглих засобів (KIO Slaves) забезпечується підтримка окремих протоколів. Серед особливо корисних http, ftp, sftp, smb, nfs, ssh (fish), man, tar і zip.
Докладніше:
Підручник щодо перенесення файлів
Вікіпедія - KIO
Linux.com — Майстер KIO slaves
Зламуючи засуви мережі

Kiosk

Kiosk — це оболонка для обмеження можливостей користувачів у системі KDE, ідеальна для використання у середовищах обмеженого призначення, зокрема інтернет-кафе. Системою можна користуватися у KDE 3 і KDE 4, але програма для адміністрування, Kiosktool, належним чином працює лише у KDE 3. Нею можна скористатися для налаштування програм KDE 4. Налаштування kiosk також можна виконати за допомогою редагування файлів налаштування вручну.

KPart

KPart — окремий компонент стільничного середовища KDE, який надає змогу програмам надавати свої можливості іншими програмам. За допомогою KPart KMail і KOrganizer може бути інтегровано (як додатки) до комплексу Kontact. KPart KHTML надає змогу Akregator показувати вміст сайтів.

Kross

Kross — це оболонка роботи зі скриптами, яка надає змогу використовувати у KDE 4 декілька скриптових мов. У майбутньому список таких мов стане ще ширшим.

KRunner

KRunner — це мініатюрний командний рядок, доступ до якого можна отримати за допомогою класичного меню KDE, клавіатурного скорочення Alt+F2 або клацання правою кнопкою миші після наведення вказівника на стільницю. Якщо у KDE 4 ви введете частину команди, система запропонує вам перелік можливих варіантів її продовження.
Докладніше:
Youtube — KRunner KDE 4.1

KSVG

KSVG уможливлює підтримку масштабованої векторної графіки у переглядачі KHTML. У KDE 4 можливості системи розширено за допомогою KSVG2.

KWin

KWin — інструмент керування вікнами. Саме за його допомогою до вікон додається обрамлення і теми. У KDE4 можливості KWin розширено: програма може використовувати просторові ефекти під час роботи зі стільницею.

Докладніше:

KWin
Дорога до KDE 4: композитне відтворення у KWin
Путівник стільничними ефектами KDE4
Youtube — Демонстрація KWin у KDE 4
Youtube — Налаштування і вступ до композитного відтворення у KWin

Mini-CLI

Див. KRunner

Nepomuk

Скорочення від Networked Environment for Personalized, Ontology-based Management of Unified Knowledge (Мережеве середовище для особистого, заснованого на онтологіях керування єдиним сховищем даних). Nepomuk призначено для усування штучних бар’єрів між даними, динамічної класифікації, впорядкування і представлення даних користувачеві. Звідки б не було отримано дані, з інтернету, з електронної пошти або з нотатки, ви зможете виконувати пошук у даних і позначати їх. Щоб дізнатися більше про принципи побудови програми, див. Семантична стільниця.

Докладніше:

Вікіпедія — Семантична стільниця
Вікіпедія — Оболонка NEPOMUK
Веб-сайт NEPOMUK
NEPOMUK KDE
Сторінка Nepomuk у UserBase

Oxygen

Oxygen — є типовою темою KDE 4. Цю тему розроблено, щоб «вдихнути свіже повітря» вилученням спрощених, подібних до мультиплікаційних піктограм і заміною їх ненав’язливою темою з піктограмами фотографічної якості. У Oxygen використано палітру без насичених кольорів, у результаті піктограми позбавлено відразливості. У темі використано масштабовану графіку (SVG).
Докладніше:
Вікіпедія — Проект Oxygen
Піктограми Oxygen

Пейджер

Пейджер — це невеличка програма або аплет панелі, за допомогою якого ви можете розташовувати вікна на ваших стільницях і, зазвичай, якщо у вас є декілька віртуальних стільниць, оглядати всі ці стільниці.

Панель

Див. Kicker. У KDE 4 назву kicker було відкинуто, нормою стала назва «панель». «Аплети» було замінено на віджети.

Докладніше:

Панелі

Phonon

Мультимедійний програмний інтерфейс (API), здатний працювати на багатьох платформах. Працює з багатьма оболонками, зокрема рушіями gstreamer і xine. У KDE 2 і 3 для виведення звукових даних використовувався сервер aRts. Phonon є його наступником.

Докладніше:

Phonon
Вікіпедія — Phonon
Вебсайт

Плазма

Плазма замінила у KDE 4 KDesktop, kicker і рушій віджетів superkaramba. Аплети Плазми називаються плазмоїдами. Серед цих плазмоїдів аплети від інформаційних віджетів до мініпрограм, зокрема калькулятора і словника. Передбачено підтримку сторонніх віджетів, зокрема віджетів SuperKaramba та гаджетів Google.
Докладніше:
Вікіпедія — Плазма
Веб-сайт Плазми
Основна сторінка Плазми
Поширені питання щодо Плазми
Youtube - Галерея аплетів Плазми (Частина 1)
Блог Liquidat

Qt

(Вимовляється «к’ют») Оболонка/Набір інструментів для створення програм, що можуть працювати на багатьох платформах. Використовується у багатьох програма, зокрема GoogleEarth і Skype. Qt розроблено компанією Trolltech, яка зараз є частиною компанії Nokia. На основі Qt побудовано KDE.
Докладніше:
Набір інструментів Qt
Демонстраційні відео Qt

Solid

Solid — єдиний програмний інтерфейс керування обладнанням. Обладнання згруповано за «доменами». Доменами верхнього рівня є HAL, NetworkManager і Bluetooth. Оскільки програми можуть з’єднуватися з серверами Solid, Solid допомагає розробникам програм зменшувати розміри коду та робити програми незалежними від програмної платформи.
Докладніше:
Відкриваємо Solid
Solid надає KDE можливість налаштування і керування обладнанням

Soprano

Soprano є підпроектом Nepomuk. Програма працює як сховище зібраних даних, зокрема міток, оцінок тощо. Вона також надає отримані дані у розпорядження Strigi.

Докладніші відомості:

Докладно про Nepomuk-KDE: Soprano та інтеграцію із платформою KDE

Strigi

Фонова служба пошуку за покажчиком. Strigi створено швидким і невибагливим до ресурсів. У службі використовується хеш SHA-1, що надає змогу шукати дублікати файлів.
Докладніше:
Strigi — найшвидша і найменша програма для стільничного пошуку
Вікіпедія — Strigi

Системні параметри

Замінник KControl (Центру керування) у KDE 4, за допомогою модулів якого ви можете керувати системою KDE.

Докладніше:

Системні параметри
Ілюстровані системні параметри KDE4

Threadweaver

Ця програмна бібліотека для роботи з потоками розподіляє роботу між декількома ядрами процесорів, якщо такі є у системі, визначає пріоритети завдань перед надсиланням їх для обробки. ThreadWeaver надає у розпорядження програмістів високорівневий інтерфейс завдань для багатопотокового програмування.


Докладніше:

Обробка у декілька потоків: чому? (технічні подробиці)

Віртуальні стільниці

Популярна у інструментах керування вікнами систем Unix концепція. Ця концепція передбачає не один екран для розміщення вікон, а декілька. Після перемикання на певну стільницю (зазвичай, за допомогою пейджера) ви побачите лише вікна, які було запущено на цій стільниці або пересунуто на цю стільницю. Крім того, вікна можна прив’язувати так, щоб вони з’являлися на всіх віртуальних стільницях.

WebKit

Рушій показу HTML, на початку свого існування — відгалуження KHTML. Створено компанією Apple для переглядача інтернету Safari. Webkit може бути використано у KDE 4, де доступ до рушія отримується за допомогою Qt.
Докладніше:
Домашня сторінка Webkit
Вікіпедія — Webkit

Віджет

Зі словника англійської Collins: "Any small mechanism or device the name of which is unknown or temporarily forgotten" (будь-який маленький механізм або пристрій, назва якого невідома або забута). У термінах KDE віджет — це окремий компонент полотна стільниці. Серед інших поширених назв таких компонентів «аплет» або «гаджет». Прикладами систем віджетів є теми Superkaramba, панель приладів Apple, Google Gadgets, Yahoo Widgets, Vista Sidebar Widgets, Opera Widgets (деякі з цих систем підтримуються у Плазмі).

Сервер X

Сервер X — це базовий рівень, на якому побудовано різноманітні графічні інтерфейси, зокрема інтерфейс KDE. Цей сервер обробляє базові вхідні дані від пристроїв миші і клавіатури (на локальному або віддаленому вузлі) і надає у розпорядження програма елементарні графічні процедури для малювання прямокутників та інших примітивів.

XMLGUI

Оболонка для побудови програмістами інтерфейсів користувача. Широко використовується у KPart.
Докладніше:
Вікіпедія — XMLGUI
Wikipedia — Таблиці стилів Qt

ZUI

Масштабований інтерфейс користувача. "By zooming out, users can get an overview of all the object groupings that they have made. These groupings may reflect the projects they are working on, be ways to keep different sets of files organized, etc. By hovering or clicking on one of these groups when zoomed out, users can either get a preview/snapshot of what is in the grouping, or zoom in on that grouping so that it is displayed full size on the physical screen." («За допомогою зменшення користувачі зможуть оглядати всі створені ними групи об’єктів. Серед цих груп можуть бути проекти, над якими вони працюють, розмежування для впорядкування файлів тощо. Наведенням вказівника миші або клацанням кнопкою на позначці однієї з таких груп у зменшеному перегляді користувачі зможуть побачити, що саме згруповано, а збільшенням таких груп отримати елементи групи у повному розмірі на екрані» — Аарон Сейго (aseigo)).
Докладніше:
Демонстрація ZUI на YoutubeThis page was last modified on 13 February 2018, at 16:38. Content is available under Creative Commons License SA 4.0 unless otherwise noted.